FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor o prijedlogu deklaracije o zločinima totalitarističkih režima

Autor: ;dmak;
ZAGREB, 25. svibnja 2006. (Hina) - Zastupnici Hrvatskog sabora popodnevni su dio sjednice nastavili raspravom o prijedlogu deklaracije o zločinima počinjenima u totalitarističkim režimima, predlagatelja Slavena Letice i Kluba HSP-a.
ZAGREB, 25. svibnja 2006. (Hina) - Zastupnici Hrvatskog sabora popodnevni su dio sjednice nastavili raspravom o prijedlogu deklaracije o zločinima počinjenima u totalitarističkim režimima, predlagatelja Slavena Letice i Kluba HSP-a.

Obrazlažući prijedlog, Letica je istaknuo da je on na tragu Parlamentarne skupštine Vijeća Europe i da predstavlja europski civilizacijski standard, naglasivši da treba razlikovati komunizam i antifašizam. Posebno se osvrnuo na likvidaciju najmanje 45 osoba, svećenika, pomorskih kapetana i novinara, na otočiću Daksi.

Izrazio je žaljenje što na sjednici nije nazočan i predsjednik SDP-a Ivica Račan, ustvrdivši kako je i on osobno (Letica) bio žrtvom progona bivšeg režima.

Reagirao je Nenad Stazić (SDP) koji je rekao da zbog boljševičkog načina predlaganja deklaracije prema njoj osjeća gađenje, iako nikada nije bio komunist. Letica želi degradirati SDP i njegova predsjednika Račana, rekao je Stazić ustvrdivši da je Letica izašao iz SDP-a kada je postalo jasno da će raspisati izbore i mirno predati vlast 1990. Također je ustvrdio da je Letica napustio HSP-ov klub da bi godišnje inkasirao 250 tisuća kuna.

Letica mu je na to odgovorio da nije on osobno na dnevnom redu, nego prijedlog deklaracije, a da ga Stazićevo mišljenje ne zanima, jer on o njemu (Letici) ne zna ništa.

Damir Kajin (Klub IDS-a) založio se da svaka nevina žrtva bude rehabilitirana. Govoreći o Bleiburgu i njegovim žrtvama pod pretpostavkom da ih je većina bila nevina, Kajin je, među ostalim, upitao zašto su slijedili Antu Pavelića u Austriju znajući što je ustaški režim učinio i borili se osam dana nakon što je Njemačka kapitulirala. Također je podsjetio na masovni egzodus iz Istre, Primorja i Dalmacije nakon završetka Drugog svjetskog rata.

Upitao je zašto nije provedena lustracija 1990. godine kada je Slaven Letica bio savjetnik prvog hrvatskog predsjednika.

Antun Kapraljević (HNS) rekao je da bi podržao prijedlog deklaracije kada u njoj ne bi bilo friziranog dijela kojim se na mala vrata nastoji uvesti lustracija, a drži da bi nju trebalo regulirati posebnim zakonom.

Luka Bebić (Klub HDZ-a) predložio je da se prijedlog deklaracije doradi i postigne maksimalan politički konsenzus i da se ona donese na odgovoran način te da ne asocira na pojedince i sljedbenike.

Silvano Hrelja (HSU) rekao je da ne može podržati prijedlog deklaracije, jer se o tome nije očitovala Vlada. Vlada bi trebala dati vlastiti prijedlog deklaracije, rekao je Hrelja izrazivši čuđenje što to već nije učinila.

Pero Kovačević (HSP) drži da u prijedlogu deklaracije nema ničega što bi nekoga trebalo smetati.

Prethodno su zastupnici raspravili prijedlog odluke o proglašenju 26. svibnja nacionalnim danom darivanja i presađivanja organa i tkiva, budući da je toga dana planirano uključenje Republike Hrvatske u međunarodnu organizaciju "Eurotransplant" i radi podizanja svijesti o važnosti transplantacijskog programa.

Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić zastupnicima je izložila prijedlog imenovanja sudaca porotnika Visokog trgovačkog suda.

(Hina) xdm yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙