FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vukovar: predstavljene obnovljene umjetnine

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 24. svibnja 2006. (Hina) - Vukovarske umjetnine, stradale u srpskoj agresiji na Vukovar 1991. i obnovljene darovnicom T-HT-a u okviru projekta Kultura hr., predstavljene su danas na konferenciji za novinare u zgradi Oranžerije dvorca Eltz u Vukovaru.
VUKOVAR, 24. svibnja 2006. (Hina) - Vukovarske umjetnine, stradale u srpskoj agresiji na Vukovar 1991. i obnovljene darovnicom T-HT-a u okviru projekta Kultura hr., predstavljene su danas na konferenciji za novinare u zgradi Oranžerije dvorca Eltz u Vukovaru.

Predstavljajući obnovljena djela, ravnateljica vukovarskoga Gradskog muzeja Ružica Marić navela je kako je, zahvaljujući daru T-HT-u od 200.000 kuna, restaurirano 15 umjetničkih slika najvažnijih autora za razvoj hrvatske umjetnosti od 1850. do 1950., Mencia Clementa Crnčića, Josipa Račića, Miroslava Kraljevića, Vladimira Becića, Vladimira Filakovca, Emanuela Vidovića, Vilka Gecana i Ive Reina, koje su pak dio Zbirke Bauer.

Do sada je iz fundusa te zbirke, u kojoj se do Domovinskog rata nalazilo 2855 umjetnina, restaurirano 135, a 527 ih se vodi nestalima u Domovinskom ratu. Osim slika iz te zbirke, koje su obnovljene pod vodstvom Zlatka Bielena, voditelja slikarske restauratorske radionice Hrvatskoga restauratorskog zavoda iz Zagreba, darovnicom T-HT-a obnovljen je i dio namještaja iz salona vukovarskih grofova Eltz te dio predmeta kulturno-povijesne zbirke Gradskog muzeja koji su obnavljani u radionici "Megyery" u Zagrebu, napomenula je Marić.

T-HT je darovao 300.000 kuna za obnovu u ratu stradale knjižnice franjevačkog samostana u Vukovaru u kojoj se do Domovinskog rata, po riječima gvardijana fra Zlatka Špehara, nalazilo oko 17.000 knjiga, među njima i nekoliko unikata i inkunabula, od kojih najstarija datira iz 1482., te više vrlo rijetkih i vrijednih knjiga tiskanih na hrvatskom jeziku.

Darovnicom je uređen knjižnični prostor u obnovljenu samostanu, a restauriran je i dio najvrjednijih knjiga koje su u srpskoj okupaciji Vukovara bile pohranjene u Novom Sadu a dio u franjevačkom samostanu u Zemunu, rekao je fra Zlatko. Dodao je kako su sačuvane ostale najvrjednije knjige vukovarskog samostana, među kojima je osam inkunabula iz 15. i nekoliko desetaka knjiga iz 16 stoljeća.

Po njegovim riječima sve knjige u franjevačkom samostanu, stradale u agresiji na Vukovar, trebale bi biti restaurirane za oko tri godine, a to će stajati oko četiri milijuna kuna.

Obrazlažući zašto je T-HT prije godinu i pol dana započeo projekt Kultura hr. u okviru kojega novčano potpomaže kulturne projekte u Hrvatskoj, članica Uprave T-HT-a i operativna direktorica za T-Com Ivana Šoljan objasnila je kako je T-HT, "iako je dio velike T-obitelji, hrvatska tvrtka koja se skrbi za očuvanje nacionalnih vrijednosti te dio dobiti vraća u Hrvatsku, među ostalim i ulaganjem u očuvanje hrvatske kulturne baštine".

Osim obnove dijela vukovarskoga kulturnog blaga, T-HT će u okviru projekta Kultura hr. za obnovu zbirke Gvozdenović u Zagrebu, zbirke hrvatskih slikarica iz 19. stoljeća u Muzeju grada Zagreba i Atelijera za obradbu gline u Galeriji "Ivana Meštrovića" u Splitu odvojiti 2,5 milijuna kuna, najavila je Ivana Šoljan.

Konferenciji za novinare nazočili su i gradonačelnik Tomislav Šota i članica Poglavarstva Vukovarsko-srijemske županije Zdenka Buljan.

(Hina) xzdra yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙