"Vrlo su neozbiljne priče o pokradenim glasovima i atmosferi linča. Oni se imaju pravo žaliti ali ne i presuđivati, jer to rade Republičko referendumsko povjerenstvo i Ustavni sud", rekao je Lajčak.
On je ocijenio da takvo ponašanje predstavlja više politikanstvo nego "ozbiljan proces", ističući da mu nije jasno zašto su unionisti, zagovornici zajedničke države sa Srbijom, "tražili od Europske unije (EU) da posreduje, ako od početka nisu bili spremni poštivati pravila".
Lajčak je kazao da je ohrabren razgovorima sa srpskim dužnosnicima u utorak u Beogradu.
"Premijer Vojislav Koštunica je rekao da je srbijanska vlada spremna i da ima razrađen plan poteza. Nakon utvrđivanja konačnih rezultata referenduma, vlada Srbije je spremna angažirati se u daljnjem političkom procesu", naveo je Lajčak.
On je dodao da i izjava predsjednika Srbije Borisa Tadića ne ostavlja sumnju da će daljnji tijek događaja biti konstruktivan.
Lajčak je rekao da ne postoji rok do kada bi trebalo okončati proces pregovora između Srbije i Crne Gore i da će to ovisiti o Beogradu i Podgorici.
"Bitno je da se sva pitanja riješe u europskom duhu", rekao je Lajčak.
Odgovarajući na pitanje kada se može očekivati da Ministarsko vijeće EU raspravlja o crnogorskoj neovisnosti i preporuči priznanje, on je kazao da treba pričekati konačan rezultat referenduma.