Na sastanku su razmijenjena iskustva rada Odbora za ravnopravnost spolova i Povjerenstva za jednakopravnost spolova. Predsjednica Odbora Gordana Sobol upoznala je goste sa djelokrugom rada i strukturom Odbora za ravnopravnost spolova koji je formiran 2001. godine.
Odbor, osim zakonskih akata za koje je nadležan kao matično tijelo, raspravlja i o ostalim zakonima koji zadiru u problematiku ravnopravnosti spolova. Do danas, naglasila je, Hrvatska je uspjela posložiti dobar zakonski i institucionalni okvir koji pokriva ovo područje, no još uvijek predstoji dosta posla na njegovoj implementaciji posebno na lokalnoj razini.
Izrazila je zadovoljstvo udjelom žena u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti na državnoj razini, dok je taj omjer na lokalnoj razini još uvijek nezadovoljavajući. Uz legislativu i razvoj institucija, predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova istaknula je pozitivne pomake u borbi protiv nasilje nad ženama, posebno donošenje Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji i Protokola o postupanje u slučaju nasilja o obitelji. Kao područja na kojima je potrebno daljnje djelovanje, Gordana Sobol je indetificirala tržište rada, odgoj i obrazovanje, te politiku i političko odlučivanje, što se posebno odnosi na razinu lokalne samouprave.
Voditeljica izaslanstva Povjerenstva za jednakopravnost spolova Doma naroda parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Meliha Alić predstavila je rad Povjerenstva osnovanog prije tri godine koje se kroz svoj rad najviše usmjerilo na zakonodavnu aktivnost i implementaciju donesenih zakona na svim razinama, u čemu je zabilježen znatan pomak, kao i na suradnju s nevladinim organizacijama.
Gosti su predstavili funkcioniranje sustava kvota koje određuju participaciju od minimalno 30% žena u vlasti.
Na sastanku je zaključeno da je, osim osiguravanja zakonske regulative kao je osjetljiva na probleme položaja žena u društvu, nužno provoditi njezinu temeljitu implementaciju, te kontinuirano podizati svijest samih građana i građanki.