Osim senatora stranaka koalicije lijevog centra povjerenje Prodijevoj vladi dalo je i sedmoro doživotnih senatora, Giulio Andreotti, Carlo Azeglio Ciampi, Emilio Colombo, Francesco Cossiga, Oscar Luigi Scalfaro, Sergio Pininfarina i Rita Levi Montalcini.
Koalicija desnog centra dosadašnjeg premijera Silvija Berlusconija glasovala je protiv vlade, a kada su za vladu glasovali doživotni senatori iz klupa senatora desnice čuli su se zvižduci i ironična negodovanja.
Prodi je u četvrtak iznio program vlade koji predviđa vrlo brzo povlačenje talijanskih snaga iz Iraka, poticanje razvitka gospodarstva, ukidanje nekih zakona dosadašnje većine, primjerice zakona o školstvu, te uvođenje štednje u potrošnji počevši s drastičnim smanjenjem broja tjelohranitelja političarima.
Nakon rasprave u Senatu, Prodi je u petak u svojoj replici, prije glasovanja, zatražio od oporbe da se odrekne nepotrebnih polemika. Glede misije u Iraku, predsjednik vlade je rekao kako talijansko zauzimanje u misijama u inozemstvu u zamjenu nije dobilo potrebno međunarodno priznanje. Dapače, dodao je, Italija je u biti bila isključena iz procesa međunarodne politike. Prodi je naznačio potrebu davanja veće važnosti europskoj politici i bržem razvitku Afrike. "Mi ćemo vrijediti u svijetu koliko budemo vrijedili u Europi", rekao je Prodi.
Glede pitanja koje su podigli parlamentarci izabrani u inozemstvu zbog ukidanja ministarstva za Talijane u svijetu, premijer je zajamčio zauzimanje vlade u "konkretnim akcijama u prilog sunarodnjaka u inozemstvu". Prodi je zaključio svoj govor pozivom na obranu talijanskog Ustava glasovanjem na referendumu u lipnju protiv federalističke reforme koju je usvojio većinski desni centar na nagovor Sjeverne lige.
U ponedjeljak rasprava o povjerenju vladi seli u Zastupnički dom.