"Cijene postojano rastu", konstatirao je Mike Woolverton sa sveučilišta Kanzas, dodajući da očekuje nastavak tog trenda.
Cijene pšenice porasle su na vodećim tržištima roba iznad razine od pet dolara po bušelu nakon što je američka vlada prošlog tjedna prognozirala smanjeni urod ozime pšenice za 12 posto na 1,32 milijarde bušela. Cijene nisu dosegle tu razinu još od 2002.
Urod ozime tvrde pšenice koja se najviše koristi za proizvodnju kruga trebao bi se smanjiti za 23 posto, predviđa Washington.
Cijene pšenice postojano rastu budući da je suša desetkovala urod ozime pšenice u žitnicama SAD-a. Prošlog su tjedna cijene porasle nakon što je vlada objavila da će urod u američkoj saveznoj državi Texas iznositi tek trećinu uobičajenog dok će u Oklahomi možda dosegnuti polovinu uobičajenog.
"Ulazimo u predstojeću žetvu s relativnom nestašicom dobre ozime tvrde pšenice, koju uzgajamo u Kanzasu a čini se da će ona potrajati i sljedeće godine", objasnio je Woolverton.
Ovog je tjedna stigao i novi pokazatelj pogoršanja suše u svijetu u vidu izvješća Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu koja je procijenila da je nastavak suše izbrisao gotovo dvije trećine uroda ozime pšenice u sjevernoj i zapadnoj Kini. Neka su druga područja zabilježila pad uroda ozime pšenice za 40 do 50 posto.
"Žitorodni pojas koji je stradao u suši proteže se duž cijelog svijeta", konstatirao je američki stručnjak, ukazujući na sušu u Rusiji, Ukrajini, Indiji i istočnoj Africi.
Američka je vlada prošlog tjedna prognozirala smanjenje proizvodnje pšenice u svijetu za tri posto, predviđajući i da će niži izvoz iz Rusije i Ukrajine biti djelomice amortiziran pojačanim izvozom iz Argentine, Australije i Kanade.
No, zalihe pšenice u svijetu nalaze se na najnižoj razini u proteklih 25 godina, upozorio je Washington. "Ispunjeni su svi uvjeti za stvarno visoke cijene pšenice", zaključio je Woolverton.