Otvarajući skup, dr. Veljko Đorđević je kazao da su podatak o Sternbachovu rodnom mjestu otkrili opatijski gimnazijalci za nedavna istraživanja povijesti holokausta i Židova s opatijskog područja. Nakon toga su s obitelji Sternbach stupili u vezu elektroničkom poštom.
Đorđević je ocijenio da je otkriće valija 60-ih godina 20. stoljeća promijenilo svijet, kako je rekao, smanjujući napetost i mogućnost izbijanja svađa među ljudima. Kazao je da se po nekim klasifikacijama Sternbach ubraja među 25 najznamenitijih osoba 20. stoljeća.
Zatim je prikazan dokumentarni film o tom znanstveniku, a skup se nastavlja izlaganjem povjesničara i znanstvenika koji će govoriti o Sternbachovu radu.
Otac dr. Lea Sternbacha bio je ljekarnik. Sternbach odlazi sa 16 godina u Poljsku, gdje je na Krakovskom sveučilištu diplomirao kemiju. U početku je radio u Švicarskoj za kod poznate tvrtke Roche, u čemu mu je pomogao naš poznati nobelovac prof. Lavoslav Ružička, a godine 1941. tvrtka ga šalje u SAD, gdje se u potpunosti posvećuje znanstvenom radu.
Organski kemičar Sternbach sintetizirao je cijelu klasu novih lijekova, benzodiazepina, koji su bili mnogo učinkovitiji od prijašnjih barbiturata ili opijata, a valij je izumio 1963. godine.
O svojim istraživanjima objavio je oko 120 znanstvenih radova, dobio je više počasnih doktorata, a prijavio je i više od 200 patenata.
Leo Sternbach umro je u svom domu u Chapell Hillu, u Sjevernoj Karolini, SAD.
Prije početka skupa u spomen na dr. Lea Sternbacha postavljena je spomen-ploča na njegovoj rodnoj kući u Opatiji.