Zbornik obuhvaća radove sa znanstvenog skupa održanog prije dvije godine u Lovranu, jednog od mnogih koji su u više od dva desetljeća u Opatiji, Lovranu i Budimpešti organizirali Zavod za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Institut za književnost Mađarske akademije znanosti iz Budimpešte.
Osnovno područje u zborniku su nacionalni i etnički stereotipi u književnostima i kulturama Srednje Europe, a raspon radova proteže se od teorijskih pitanja o tvorbi identiteta i shvaćanja kulturnih razlika do interkulturalne stereotipije.
Urednici zbornika su Dubravka Oraić Tolić i Erno Kulcsar Szabo, a neki od autora Viktor Žmegač, Istvan M. Feher, Davor Dukić, Marijan Bobinac, Agnes Hansagi, Dubravka Zima, Beatrix Kricsfalusi.
Stereotipi uvijek pripadaju jednoj zajednici i projekcija su njezinih predodžbi o drugoj zajednici, rekao je Pavao Pavličić, istaknuvši da je književnost profiter stereotipa jer se računa da će čitatelji s piscem dijeliti stereotip.
Ocijenio je da je izbor srednjoeuropskog prostora za analizu vrlo dobro izabran jer je bogat različitim narodima i državnim zajednicama koje su se kroz povijest mijenjale i propadale.
Urednica Dubravka Oraić Tolić napomenula je da su radovi prožeti trima idejama - o statusu stereotipa, o identitetu koji se ne može konstituirati bez svoje razlike i o odnosu prema stereotipima.
Po njezinim riječima, u panorami stereotipnih tvorbi i pretvorbi srednjoeuropskih naroda, od kulturofilije do kulturofobije, zbornik otvara pitanja o mitovima moderne kulture i dosadašnje predodžbe o identitetima modernih nacija.
Oraić Tolić smatra da takav tip kulturoloških istraživanja obećava nove uvide u tvorbu nacionalnih identiteta moderne kulture i uvodi u aktualne probleme identiteta u eri globalizacije i virtualizacije.
Izdavač je nakladna kuća Filozofskog fakulteta u Zagrebu, FF press, posvećena znanstvenoj literaturi, udžbenicima, priručnicima.