Glavni će problem u gotovinskom plaćanju na početku naime biti privikavanje na veliku vrijednost euro-kovanica u odnosu na dosadašnji sitniš u domaćoj valuti.
Kovanice od jednog tolara kojih 240 je potrebno za jedan euro, ali i one od dva, pet i deset tolara, obično su se zbog male vrijednosti ostavljale izvan novčanika, dok će s euro-sitnišem trebati jako paziti u prvim danima njegove upotrebe, kako ne bi dolazilo do preplaćivanja, čuju se upozorenja nakon šđto je Slovenija u utorak dobila "zeleno svjetlo" za uvođenje eura s početkom iduće godine.
Po podacima slovenske središnje banke sadašnjih 505 milijuna komada kovanih tolara u vrijednosti od oko 10 milijuna eura od 1. siječnja iduće godine zamijenit će 155 milijuna komada euro-kovanica, vrijednosti 57 milijuna eura i ukupne težine 716 tona.
Na internet-trgovinama već su se pojaile reklame za euro-novčanike, ali i zamisli da će zbog vrijednog kovanog novca gotovinu biti bolje čuvati u "vrećicama" oko pojasa, kao u stara vremena kad su u prometu bili cekini i srebrnjaci.
U jednoj reklami za "euro -novčanik" stoji čak da je potpuno adekvatan i za hrvatske kune, pa se bez problema može koristiti na godišnjem odmoru.