SSSH, među ostalim, predlaže da se briše preporuka vezana uz povećanje izdvajanja za drugi mirovinski stup, kao i preporuka liberalizacije politike investiranja mirovinskih fondova, jer se time umanjuje zakonom zajamčena dimenzija sigurnosti ulaganja mirovinskih fondova.
Ne podržavamo relativiziranje ustavno definirane socijalne uloge države, kao ni reforme koje pristup sustavu javnog zdravstva omogućuju samo osjetljivijim društvenim skupinama, rekao je glavni ekonomist SSSH Mario Švigir.
Upozorio je i na neprimjerene komparativne usporedbe Hrvatske s razinom socijalnih izdvajanja baltičkih zemalja.
Sindikati znaju najviše o politici plaća, te inzistiramo na što boljoj uređenosti tržišta kolektivnim ugovorima, istaknuo je Švigir pojašnjavajući da je najviše problema na tržištu rada tamo gdje nema kolektivnih ugovora.
S obzirom da Vlada želi Hrvatsku transformirati u zemlju znanja, školarine za studente ne bi trebalo povećavati, ističu sindikalci.
Po njihovoj ocjeni, neka od razmišljanja u Nacrtu strategije temelje se na nerazumijevanju tržišta rada i trendova zaposlenosti, kao i na nerazumijevanju odnosa između obrazovanja i zapošljavanja.
Govoreći o radničkom dioničarstvu, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Ivo Marjanović upozorio je kako bi radničko dioničarstvo trebalo biti dioničarstvo koje će osigurati radna mjesta, a ne profit.
Po njegovoj ocjeni, dio Prijedloga nacrta zakona o privatizaciji, koji se odnosi na radničko dioničarstvo, samo je magla za javnost i podloga za "torbarenje".
Predloženi koncept zakona treba zaustaviti i realizirati sa socijalnim partnerima, a u interesu zaposlenih, poručeno je u otvorenom pismu sindikata potpredsjedniku Vlade Damiru Polančecu.
Strategiju razvitka koja ne bude usvojena konsenzusom socijalnih partnera Europska unije neće prihvatiti, a o tome ćemo je izvijestiti kroz Europsku konfederaciju sindikata, poručio je v. d. predsjednika SSSH Ivan Tomac.