FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Libija pozdravlja odluku Washingtona o obnovi diplomatskih odnosa

Autor: ;slek;
TRIPOLI/WASHINGTON, 15. svibnja (Hina) - Službeni Tripoli je u ponedjeljak najavu Sjedinjenih Država o obnovi punih diplomatskihodnosa s Libijom i uklanjanje Libije s popisa zemalja koje podupiruterorizam nazvao okretanjem "nove stanice" u odnosima dviju zemalja.
TRIPOLI/WASHINGTON, 15. svibnja (Hina) - Službeni Tripoli je u ponedjeljak najavu Sjedinjenih Država o obnovi punih diplomatskih odnosa s Libijom i uklanjanje Libije s popisa zemalja koje podupiru terorizam nazvao okretanjem "nove stanice" u odnosima dviju zemalja.

U prvoj reakciji ministar vanjskih poslova Abdel Rahman Chalgam je izjavio da Tripoli "s naklonošću prima vijest o potezu Washingtona".

"To je nova stranica (između Washingtona i Tripolija) u interesu dvaju naroda", rekao je Chalgham.

Sjedinjene Države su odlučile obnoviti pune diplomatske odnose s Libijom u znak priznanja ovoj zemlji za ukidanje programa oružja masovnog uništenja i odbacivanja terorizma, objavila je u ponedjeljak američka državna tajnica Condoleezza Rice.

Rice je također objavila kako će Sjedinjene Države ukloniti Libiju s američkog popisa država pokrovitelja terorizma.

"Sa zadovoljstvom objavljujem da Sjedinjene Države obnavljaju pune diplomatske odnose s Libijom. Uskoro ćemo otvoriti veleposlanstvo u Tripoliju", rekla je Rice u priopćenju.

Taj je potez vrhunac poboljšanja odnosa dviju zemalja koji je počeo prije tri godine odlukom Libije da ukine svoj nuklearni program i druge programe oružja masovnog uništenja.

"Današnje najave su opipljiv rezultat koji proizlazi iz povijesnih odluka libijskog čelništva 2003. da odbaci terorizam i napusti svoje programe oružja masovnog uništenja", rekla je Rice.

SAD i Libija nisu imale normalne diplomatske odnose od 1979. kada su prosvjednici opljačkali i zapalili američko veleposlanstvo u Tripoliju.

Godie 1986. Washington je nametnuo trgovinske sankcije Libiji kriveći Tripoli za bombaški napad na disko-klub u Berlinu u kojem su poginula dva američka vojnika, a predsjednik Ronald Reagan je 1986. zbog toga naredio zračni napad protiv Libije.

Dva libijska obavještajna agenta su također optužena u vezi s postavljanjem bombe 1988. u zrakoplov PanAma iznad Lockerbiea u Škotskoj od čega je poginulo 270 ljudi putnika i članova posade.

Posljednjih godina libijski čelnik Moammar Ghadafi je, međutim, učinio odlučujući zaokret udaljivši zemlju od potpore teorizmu i odrekavši se oružja masovnog uništenja.

Početkom 2004. Libija je predala komponente i dokumentaciju svog programa oružja masovnog uništenja koji su sklonjeni u SAD-u.

SAD nakon toga predstavlja Libiju kao model kako se druge države koje teže oružju masovnog uništenja trebaju ponašati.

Rice je rekla u priopćenju kako bi Libija trebala biti uzor za Iran i Sjevernu Koreju.

"Pozivano čelništvo Irana i Sjeverne Koreje da donese slične strateške odluke koje će koristiti njihovim građanima", rekla je Rice.

(Hina) xsl yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙