Ipak, drži da je Hrvatska sposobna prilagoditi se europskim standardima ako prije toga odredi prioritete svojeg razvoja u Europskoj uniji i ako se s tim složi hrvatsko društvo.
Današnji okrugli stol u Vinkovcima organizirao je Odbor HSLS-a za poljoprivredu.
Legras je hrvatskim seljacima također poručio da se ne boje ulaska u Europsku uniju jer je Europska unija spremna financijski poduprijeti restrukturiranje hrvatske poljoprivrede, kao što je to učinila i u slučaju 10 zemalja koje su posljednje primljene.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva i član hrvatske pregovaračke ekipe Miroslav Božić smatra da se "90 posto stvari vezanih za pristupanje Europskoj uniji rješava u Hrvatskoj, a ne u Bruxellesu".
"No, neće nam biti dovoljno ni 430 članova pregovaračke skupine ako ne budemo spremni mijenjati dosadašnje navike", poručio je.
Predsjednik Odbora HSLS-a za poljoprivredu Miljenko Ernoić predstavio je iskustva koja je na putu punopravnog članstva u Uniju prošla Slovenija.
"EU nije obećana zemlja, ali bez nje se praktički i politički ne može", ocijenio je Ernoić i napomenuo da pregovori Hrvatske s EU-om nisu ravnopravni jer je Europska komisija u dominantnom položaju.
Prema njegovu mišljenju, za Hrvatsku je najvažnije da se izbori za što povoljnija prijelazna razdoblja za prilagodbu u područjima u kojima najviše zaostaje.
Predsjednik Saveza svinjogojskih udruga Hrvatske Stjepan Kušec ustvrdio je kako "Hrvatskoj vrlo brzo istječe vrijeme za prilagodbu normama EU-a" te je upozorio da su hrvatski seljaci vrlo slabo obaviješteni o onome što ih čeka u Uniji.