FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

Autor: ;mkuz;
ZAGREB, 10. svibnja 2006.(Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 21 sat
ZAGREB, 10. svibnja 2006.(Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 21 sat

BRUXELLES - Hrvatski ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin započeo je u srijedu popodne dvodnevni posjet Bruxellesu, gdje će se sastati s više dužnosnika Europske unije i NATO-a. Ministar Kirin se po dolasku u Bruxelles sastao s pomoćnikom glavnog tajnika NATO-a za operacije Adamom Kobierackim. Razgovarali su o sudjelovanju hrvatskih policajaca u sklopu civilne komponente u misijama NATO-a u Afganistanu i na Kosovu. Ministar Kirin i izaslanstvo MUP-a u četvrtak će se sastati s koordinatorom EU-a za borbu u protiv terorizma te s povjerenikom Europske komisije za pravosuđe, slobodu i sigurnost Francom Frattinijem. Na susretima će biti riječi o provedbi Schengenskog akcijskog plana, zaštiti državne granice, suradnji u borbi protiv terorizma, organiziranog kriminala i korupcije.

ZAGREB - Oružje preostalo iz rata u Bosni i Hercegovini izvozilo se u Irak od srpnja 2004. do lipnja 2005., pod okriljem američkog ministarstva obrane uz pomoć privatnih prijevoznika i posrednika, a djelomice i preko hrvatske luke Ploče, objavila je u srijedu organizacija za zaštitu ljudskih prava Amensty International. Međunarodna trgovina oružja pridonosi raspirivanju ratnih sukoba i dovodi do masovnih kršenja ljudskih prava kao posljedice ratnih djelovanja, piše AI uz izvješće kojim na 150 stranica dokumentira puteve trgovine oružja u svijetu. "Mnogo oružja otišlo je u Irak iz zračne luke u Tuzli, a dio iz hrvatske luke Ploče", citira AI izjavu dužnosnika NATO-a iz lipnja 2005. Isti izvor navodi da je posao bio organiziran "putem veleposlanstava i ureda vojnih atašea" te da je zamisao posla bila ukloniti "oružje iz BIH gdje je ono prijetnja i prebaciti u Irak gdje je potrebno".

LJUBLJANA - Slovenski liberalni demokrati (LDS), najjača oporbena stranka u parlamentu, u srijedu su vladu Janeza Janše pozvali da donese jedinstvenu strategiju odnosa ne samo prema Hrvatskoj nego i ostalim državama zapadnog Balkana. "Granica s Hrvatskom tek je jedno od posljedica raspada nekadašnje Jugoslavije, a slovenska vlada morala bi imati jasnu strategiju odnosa sa svim državama zapadnog Balkana", navela je stranka u priopćenju za javnost koje je potpisao predsjednik stranke Jelko Kacin, a u kojemu reagiraju na prijedlog Slovenske pučke stranke da se uključe u stručno povjerenstvo za pitanja "pravedne granice" s Hrvatskom u Istri. Liberalni demokrati tvrde da bi za rješenje pitanja granice slovenska vlada morala imati "jasnu i operativnu strategiju odnosa sa svim državama zapadnog Balkana".

ZAGREB/DEN HAAG - Američki povjesničar Robert Donia počeo je u srijedu, kao četvrti svjedok tužiteljstva na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne pred Haškim sudom (ICTY), s iznošenjem svojeg viđenja povijesnih okolnosti koje su dovele do raspada bivše Jugoslavije i hrvatsko-muslimanskog sukoba u Bosni i Hercegovini. Upitan o stajalištima prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana o BiH, Donia je odgovorio kako je Tuđman smatrao da je Hrvatska zbog BiH teritorijalno i ekonomski u 'neprirodnoj' situaciji te da su bosanski muslimani po narodnosti zapravo Hrvati.

SARAJEVO - Četvorici bosanskih Srba optuženima za ratni zločin, koje je Haaški tribunal odlučio izručiti bosanskohercegovačkom pravosuđu, Sud BiH odredio je u srijedu tridesetodnevni pritvor, prenijeli su lokalni mediji. Željko Mejakić, Momčilo Gruban, Dušan Fuštar i Duško Knežević u utorak su iz Den Haaga prebačeni u BiH te odmah potom izvedeni pred sutkinju Suda BiH, Shireen Avis Fischer, koja je potom odlučila optuženima odrediti mjeru jednomjesečnog pritvora. U tom razdoblju Tužiteljstvo BiH treba obraditi optužnicu ICTY-a i prilagoditi je domaćem zakonodavstvu. Četvorica optuženih terete se za ratne zločine počinjene 1992. godine nad Hrvatima i Bošnjacima u logorima Omarska i Keraterm.

SARAJEVO - Ministar obrane Bosne i Hercegovine Nikola Radovanović potvrdio je u srijedu da je iz BiH izvezeno oružje za Irak no pri tom je ustvrdio da je riječ o zakonitoj prodaji oružja i streljiva za potrebe iračkih vojnih snaga. Komentirajući u Sarajevu izvješće oganizacije Amnesty International o navodnom ilegalnom prebacivanju oružja u Irak, Radovanović je potvrdio da je u proteklih godinu dana toj zemlji BiH prodala nešto manje od 200 tisuća komada pješačkog oružja i 28 milijuna komada pripadajućeg streljiva. "Prodaja je izvršena po procedurama predviđenim zakonom", kazao je Radovanović istaknuvši da je riječ o potpuno legitimnoj transakciji.

MOSTAR - HDZ-a BiH spreman je nastaviti razgovore o ustavnim promjenama, stoji u pismu predsjednika stranke Dragana Čovića voditelju misije Europske komisije u BiH Michaelu Humphreysu. "Žalosti me činjenica da neki politički predstavnici u ovoj zemlji nisu prepoznali nastojanja i postignuta rješenja oko ustavnih promjena za dobrobit svih naroda i građana, pa su iz njima poznatih razloga, neki iz nerazumijevanja procesa, a drugi pak iz predizbornih dodvoravanja, uništili rezultate mukotrpnog rada i privremeno zaustavili proces nužnih ustavnih reformi. Želim istaknuti da će vodstvo HDZBiH i dalje aktivno sudjelovati u nastavku pregovora oko ovih prevažnih pitanja za našu zemlju, naše narode i građane, za naš europski put", napisao je Čović u pismu Humphreysu.

BEOGRAD - U utorak navečer uhićen je još jedan osumnjičeni za pomaganje odbjeglom haškom optuženiku Ratku Mladiću, umirovljeni podoficir Vojske Srbije i Crne Gore (VSCG) Blagoje Govedarica, javila je u srijedu agencija Beta. Govedarica, kojem je određen policijski pritvor od 48 sati, tijekom rata u Bosni i Hercegovini bio je vozač Ratka Mladića, a nakon rata radio je u Vojsci SCG. Od početka 2006. godine uhićeno je deset osoba osumnjičenih za pomaganje haškom optuženiku Ratku Mladiću. Vlasti u Srbiji imale su obvezu uhititi i izručiti Mladića Haškom sudu do kraja travnja, te je s obzirom da to nije učinjeno Europska unija nedavno prekinula pregovore o stabilizaciji i pridruživanju sa SCG-om.

PRIŠTINA - Povjerenik Europske Unije za status Kosova Stephan Lehne izjavio je u srijedu u Prištini da je Kosovo još daleko od zadovoljavanja kriterija za integraciju u Europsku uniju. Tijekom dvodnevnog posjeta Kosovu Lehne je u srijedu izjavio da je, bez obzira na činjenicu da je Kosovo još daleko od integracije u Europsku uniju, cilj njegovog dolaska na Kosovo da ohrabri dužnosnike da puno brže rade na provedbi međunarodnih standarda o čemu ovisi i definiranje statusa Kosova i kasnije otvaranje perspektive za integraciju Kosova u EU. Lehne je u Prištini razgovarao s kosovskim dužnosnicima, međunarodnim predstavnicima kao i s predstavnicima kosovskih Srba.

MOGADIŠ - Sukobi suparničkih paravojnih postrojba intenzivirali su se ponovno u srijedu popodne u somalijskome glavnom gradu Mogadišu, četvrtog dana nasilja u kojem su poginulo najmanje 90 ljudi, objavili su bolnički izvori. Iako su se sukobljene fundamentalističke skupine u utorak navečer navodno dogovorile o prekidu vatre, nasilje je u srijedu ponovo izbilo u dvjema gradskim četvrtima. Žrtve su uglavnom bili civili. Sukobe uz teško naoružanje vode snage odane islamskim krugovima i sekularna milicija. Somalija od 1991. godine nema učinkovitu središnju vlast, otkako su raznim dijelovima zemlje zavladale lokalne paravojne snage i bande.

RIM - Novoizabrani predsjednik talijanske republike Giorgio Napolitano prisegnut će u ponedjeljak 15. svibnja, a toga će dana ostavku podnijeti dosadašnji šef države Carlo Azeglio Ciampi, priopćio je u srijedu talijanski parlament. U priopćenju se kaže da je Ciampi, kome mandat istječe 18. svibnja, najavio predsjednicima oba doma parlamenta da će podnijeti ostavku na dan prisege novog šefa države. U parlamentu poslije službenog proglašenja rezultata, Giorgio Napolitano je samo kazao: "Hvala svima". Novinarima koji su ga pitali hoće li biti predsjednik supra partes, iznad strana, Napolitano je odgovorio: "Da, inače ne bih prihvatio kandidaturu".

BELFAST - Vodeća katolička republikanska stranka u Sjevernoj Irskoj, Sinn Fein, predložit će protestantskog tvrdolinijaša i svog ustrajnog političkog protivnika Iana Paisleyja za predsjednika sjevernoirske vlade, priopćio je u srijedu vođa Sinn Feina Gary Adamas. Prijedlog o postavljanju Paisleya na čelo lokalne vlade u Sjevernoj Irskoj rezultat je najnovijih akcija Londona i Dublina da se "oživi" sjevernoirska uprava, te da se Paisleyja uvjeri u nužnost podjele vlasti sa suparnicima iz Sinn Feina.

JERUZALEM - Izrael je u srijedu Palestincima dao rok do kraja godine da pokažu da su spremni pregovarati o konačnom mirovnom sporazumu ili će izraelska vlada jednostrano do kraja 2008. godine odrediti konačne granice. Predstavljajući izraelske rokove za povlačenje sa Zapadne obale ministar pravosuđa Haim Ramon je rekao da će Izrael do kraja godine držati otvorenu mogućnost pregovora. "Do kraja ove godine, 2006., bit će iskrenih pokušaja razgovora s drugom stranom", rekao je Ramon, bliski suradnik premijera Ehuda Olmerta. "Ako do kraja godine postane jasno da doista nemamo partnera i u to se uvjeri i međunarodna zajednica, onda ćemo našu sudbinu uzeti u naše ruke i nećemo je ostaviti u rukama naših neprijatelja", rekao je Ramon kako prenosi izraelski vojni radio.

WASHINGTON - Amerikanci sada gledaju na smjer u kojem predsjednik George W. Bush vodi Sjedinjene Države s najvećim pesimizmom u više od dvadeset posljednjih godina dajući mu rekordno nisku potporu, pokazalo je u srijedu istraživanje javnoga mišljenja lista The New York Times i televizije CBS News. Oko dvije trećine Amerikanaca kaže da su Sjedinjene Države u gorem stanju nego su bile kada je Bush postao predsjednik prije šest godina, a 70 posto smatra da zemlja ide u krivom smjeru. Rekordno niskih 31 posto Amerikanaca odobrava način na koji Bush obavlja posao predsjednika što je razina potpore koju je imao njegov otac Bush stariji u srpnju 1992. prije nego je izgubio izbore za drugi mandat protiv Billa Clintona. To je treća najniža razina potpore za bilo kojeg američkog predsjednika u zadnjih 50 godina, a samo Richard Nixon i Jimmy Carter su bili nepovoljnije ocjenjivani.

(Hina) xmkuz ygkat

An unhandled error has occurred. Reload 🗙