"Ne vidim na koji način bi to pomoglo sadašnjem stanju na školama", izjavila je vladina povjerenica za pitanje integracije stranaca Maria Boehmer (Kršćansko demokratska unija CDU). "Učenici moraju sami odlučiti što će nositi", zaključila je Boehmer.
Slično skeptično se u svezi s prijedlogom socijaldemokratske ministrice pravosuđa Zypries izrazila i njezina prethodnica iz Liberalno-demokratske stranke (FDP) Sabine Leuthaueser Schnarrenberger, koja tvrdi da uvođenje školskih odora ne bi riješilo tešku situaciju na njemačkim državnim školama.
"Zahtjev za uvođenjem odora je placebo za akutne probleme", izjavila je Leuthaueser Schnarrenberger.
Inicijativu je naprotiv pozdravio Sindikat djelatnika u obrazovanju i znanosti (GEW), ali je istodobno ostavio mogućnost pojedinim školama da same odluče o uvođenju odora ili ne.
Diskusija se dodatno rasplamsala nakon jučerašnjeg raspleta skandala oko dvije učenice jedne srednje škole u Bonnu koje su na nastavu došle potpuno zamotane u burke, nakon čega su udaljene s nastave. Jedna od njih se jučer normalno odjevena vratila u školu, dok je druga odlučila više ne sudjelovati u nastavi.
Iako je svjesno potrebe za boljom integracijom učenika stranog podrijetla u njemački školski sustav, Savezno vijeće roditelja ne vjeruje da bi uvođenjem odori problemi na školama bili smanjeni.
"Uniformirano odijevanje na školama nije u zemljama poput Velike Britanije smanjilo nasilni potencijal među učenicima pa stoga ne vjerujem da bi to djelovalo u Njemačkoj", zaključio je Wilfruied Steinert, predsjednik ove udruge.