Na području Dvora obiteljska gospodarstva proizvode dnevno oko 3000 litara mlijeka. Lura je danas počela otkup, a do petka će sva otkupna mjesta biti pokrivena. Riješit će se i problem otkupa mlijeka proizvođačima na području Novske, kojima je "Vindija" ukinula neka dosadašnja otkupna mjesta, rekao je Pavić.
Pavić je rekao da je jedna od mogućnosti da Sisačko-moslavačka županija "Vindiji" sufinancira dio troškova otkupa kako bi i dalje mogla ostati sva otkupna mjesta koja su bila i ranije. Ukoliko Županija ne uspije riješiti taj problem, riješit će ga Ministarstvo poljoprivrede u dogovoru s drugom mljekarskom kućom koja će preuzeti otkup na području Novske, rekao je Pavić.
Najavio je da će u slijedećih nekoliko dana biti riješen i problem neotkupa mlijeka na području Velikih Zdenaca.
Pavić je rekao i kako Ministarstvo provjerava sve navode koji su se pojavili "da je mlijeko uvezeno iz BiH proizvedeno od praha i da se u Hrvatskoj prodaje kao domaće svježe mlijeko". Ministartsvo će zatražili uvjerenje o porijeklu mlijeka, a uzorke će ovih dana poslati u jedan od europskih referalnih laboratorija na analizu", rekao je Pavić.
Pavić je podsjetio da se kod uvoza svih pošiljaka animalnog porijekla redovito kontrolira higijenska ispravnost, a mlijeko i na zdravstvenu ispravnost. Sumnje da se radi o mlijeku u prahu postoje i ta će se sumnja uskoro riješiti, ali je važno da je to mlijeko zdravstveno ispravno jer se zdravstvena ispravnost redovito provjerava.
Pavić je ponovno demantirao navode o porastu uvoza mlijeka. Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku uvoz mlijeka je u prva tri mjeseca ove godine pao za 20 posto u odnosu na isto razdoblje lani. U tom je razdoblju za 15 posto porasla i proizvodnja mlijeka.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku uvoz mlijeka i vrhnja je u prošlih pet godina smanjen za više od 60 posto, a izvoz se gotovo udvostručio.
U 2000. uvoz je iznosio 97.919 tona, da bi 2005. pao na 25.026 tona, a izvoz se s 11.880 tona pet godina kasnije popeo na 20.106 tona mlijeka i vrhnja.