FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Otvorena izložba "Arhitektura niskoenergetske i pasivne kuće"

Autor: ;dber;
ZAGREB, 9. svibnja 2006. (Hina) - U Galeriji "Modulor" Centra zakulturu "Trešnjevka" večeras je otvorena izložba "Arhitekturaniskoenergetske i pasivne kuće" profesora na Arhitektonskom fakultetuu Zagrebu Ljubomira Miščevića koji je na tu temu održao i predavanje.
ZAGREB, 9. svibnja 2006. (Hina) - U Galeriji "Modulor" Centra za kulturu "Trešnjevka" večeras je otvorena izložba "Arhitektura niskoenergetske i pasivne kuće" profesora na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu Ljubomira Miščevića koji je na tu temu održao i predavanje.

Na izložbi su prikazani projekti i ostvarenja prvih niskoenergetskih i pasivnih obiteljskih kuća u Hrvatskoj koje koriste znatno manje energije od "običnih" kuća: niskoenergetske koriste 40 kWh po četvornom metru, a pasivne kuće to jest kuće bez grijanja koriste 15 kWh po četvornom metru godišnje.

"Niskoenergetski arhitektonski koncept uključuje maksimalnu uporabu sunčeve energije", rekao je Miščević i dodao da se u Hrvatskoj, koja ima veliki potencijal u sunčevoj energiji, zasad možemo "pohvaliti" tek s jednom izgrađenom pasivnom kućom. Ipak, dodao je, postoji projekt Hrvatske sunčane kuće (HSK), po kome bi se u Zaprešiću gradilo cijelo naselje poput "sunčanog grada" u Linzu.

"Primjerice u Austriji je izgrađeno već tisuću pasivnih kuća, a u Njemačkoj, koja je po broju izvedenih pasivnih kuća prva u Europi, čak 150.000", rekao je.

Pasivne kuće - "kuće bez grijanja" ili "kuće toplinske udobnosti", uz visokovrijednu toplinsku zaštitu, imaju instalacijski sustav s toplinskom crpkom i ventilacijski sustav koji unosi u prostor svježi zrak. Zato su, kaže Miščević, pogodne za stambenu arhitekturu, ali i kao zgrade za školstvo, poslovne i zgrade za industriju.

Upozorio je da hrvatski propisi o toplinskoj zaštiti "kaskaju" za europskim standardima budući da se u EU, zahvaljujući istraživačkom projektu i programu Cost Efficient Passive Houses as EUropean Standards - CEPHEUS, već sada pasivna kuća predlaže kao standard gradnje stambene arhitekture kao i obavezno postojanje tzv. "energetske iskaznice" za svaku građevinu.

Uoči predavanja, izložbu "Arhitektura niskoenergetske i pasivne kuće" otvorio je Grozdan Knežević, Miščevićev kolega i nekadašnji profesor ocjenjujući kako je Miščević danas najkvalificiraniji stručnjak u tom području.

"Njegova preokupacija energetskom i ekološkom arhitekturom traje 15-ak godina, koliko i predaje taj kolegij na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu", napomenuo je Knežević i zahvalio autoru izložbe na ustrajnosti da stajališta vezana uz potrebu korištenja alternativnih izvora energije dobiju širu društvenu podršku.

Izložba će biti otvorena do 20. svibnja.

(Hina) xbdj yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙