FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Čelnici središnjih banaka suočeni s neravnotežama, inflacijom

Autor: ;vmom;
BASEL, 8. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Čelnici središnjih banaka iznajviše industrijaliziranih i zemalja u razvoju sastali su se unedjelju kako bi razmotrili potencijalne opasnosti koje predstavljajuglobalne neravnoteže i inflatorni rizici što proizlaze iz rastućihcijena roba i imovine.
BASEL, 8. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Čelnici središnjih banaka iz najviše industrijaliziranih i zemalja u razvoju sastali su se u nedjelju kako bi razmotrili potencijalne opasnosti koje predstavljaju globalne neravnoteže i inflatorni rizici što proizlaze iz rastućih cijena roba i imovine.

Guvernere središnjih banaka koji su se okupili u Banci za međunarodna poravnanja (BIS) zabrinjava da bi globalne neravnoteže poput manjka na tekućem računu bilance plaćanja Sjedinjenih Država i visokih cijena energenata i raznih roba mogle zaprijetiti inače dobrim globalnim gospodarskim izgledima.

"Globalne neravnoteže jedan su od najvećih potencijalnih rizika u globalnom gospodarstvu s kojima se uvijek suočavamo", kazao je guverner japanske središnje banke Toshihiko Fukui. "Moramo i dalje držati na oku cijene nafte kao značajnu opasnost".

Ono što vjerojatno najviše zabrinjava jest američki manjak na tekućem računu koji premašuje šest posto bruto domaćeg proizvoda tog najvećeg svjetskog gospodarstva te se izjednačava s nagomilanim viškovima i rezervama u azijskim gospodarstvima u nastajanju i izvoznicima nafte.

Zabrinutost predstavljaju strani igrači koji financiraju golemi manjak, čija je vrijednost lani premašila 800 milijardi dolara, a koji su možda zastali s daljnjim akumuliranjem američke imovine, izazvavši pad tečaja dolara i rast dugoročnih kamatnih stopa u SAD-u. To bi moglo rezultirati snažnim usporavanjem američkog gospodarstva i globalnom recesijom.

No središnji bankari drže da su tržišta dosad dobro reagirala na rast kamatnih stopa. "Općenito se drži da financijski sustav dobro izgleda i dobro reagira na niz potencijalnih rizika", kazao je jedan središnji bankar koji nije želio biti imenovan.

Globalni ciklus zaoštravanja monetarne politike predstavlja izazove zemljama u razvoju, pri čemu ulagači koji se bave vrstom trgovine koja se temelji na pozajmljivanju u valutama s nižim prinosima i njihovim ulaganjem u instrumente koji nose veće prinose, sada zamjenjuju pozicije.

Takva trgovina rezultirala je valom ulaganja u tržišta u nastajanju i smanjenjem spreadova u prinosima po obveznicima tržišta u nastajanju i onih razvijenih zemalja. "Vjerojatno će se okončati priljev kapitala na tržišta u nastajanju", kazao je čelnik središnje argentinske banke Martin Redrato, ujedno i glasnogovornik zemalja čija su tržišta u nastajanju okupljenih na sastanku u BIS-u.

Zemlje u razvoju sa zdravim gospodarskim temeljima i razboritim monetarnim politikama i dalje će međutim privlačiti ulagače, ocijenio je on. "Tim zemljama međunarodni će ulagači i dalje pridavati zanimanje".

Jean-Claude Trichet, čelnik Europske središnje banke (ECB), u ponedjeljak će održati u BIS-u konferenciju za novinstvo, u svojstvu glasnogovornika skupine središnjih banaka deset najrazvijenijih svjetskih gospodarstava G10.

(Hina) xvmo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙