FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Jović: BiH se mora temeljiti na jednakopravnosti

Autor: ;spod;
BANJA LUKA, 7. svibnja 2006. (Hina) - Bosna i Hercegovina se moratemeljiti na jednakopravnosti naroda i građana, izjavio je članPredsjedništva BiH Ivo Miro Jović u opširnom intervjuu nedjeljnim"Nezavisnim novinama".
BANJA LUKA, 7. svibnja 2006. (Hina) - Bosna i Hercegovina se mora temeljiti na jednakopravnosti naroda i građana, izjavio je član Predsjedništva BiH Ivo Miro Jović u opširnom intervjuu nedjeljnim "Nezavisnim novinama".

"Kada su ove ustavne promjene u pitanju, i ja sam nezadovoljan jer jedna zemlja je podijeljena na dva dijela među tri naroda. Volio bih znati koja je to formula koja jamči jednakopravnost? Nema je." tvrdi I.M. Jović za banjolučki dnevnik.

On odgovornost za sadašnje stanje prebacuje na bivšeg Visokog predstavnika Wolfganga Petritscha za kojeg kaže da je 2001. godine, odlukom o uvođenju pravila OESS-a u Izbornom zakonu BiH "stvorio" zemlju koja je podijeljena između Bošnjaka i Srba.

Tada je, naime, rečeno da BiH čine dva entiteta i u Vladu Republike Srpske ulaze tri Hrvata, pet Bošnjaka i osam Srba, a u Vladu FBiH tri Srbina, pet Hrvata i osam Bošnjaka kaže Jović

"Sada u Vladi RS imate tri Hrvata za koje samo njihova obitelj zna da su oni Hrvati. Tko stoji iza tih ljudi, koje biračko tijelo? Očito da će donositi odluke po diktatu onih koji su ih postavili", pita se Jović.

On spominje i odluku Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda kojima je, u praksi, uskraćena suverenost.

"Hrvatski narod ne odlučuje o svom novcu, o svojoj sudbini, jeziku, kulturi, tradiciji, školstvu... " kaže hrvatski član Predsjedništva BiH u banjolučkom listu.

Ivo Miro Jović izrazio je nezadovoljstvo odnosom pravosuđa kada je u pitanju kažnjavanje zločina počinjenih nad Hrvatima i zbog toga Haški tibunal smatra političkim sudom.

Jović ističe da na predstojećim izborima postoji opasnost da hrvatskog člana Predsjedništva BiH neće izabrati hrvatski narod, jer su neke stranke u BiH, sa nacionalnom orijentacijom, u svoje redove primili i Hrvate koje mogu kandidirati.

"Umjesto da smo osnaženi zajedništvom kod rješavanja ustavnih pitanja, imamo 18 stranaka sa hrvatskim predznakom i to tako mali narod kojeg je za 45 posto manje nego prije rata na prostoru BiH", kazao je Jović.

"Zalažem se za politički pluralizam ali, kada je promjena Ustava u pitanju, zalažem se za nacionalni konsenzus i duhovno zajedništvo. Tada bi bili drugačiji i pregovaračka pozicija i konačan rezultat" izjavio je Jović.

(Hina) xspod ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙