"Razgovarali smo ukupnim odnosima između Hrvatske i Sjedinjenih Država, o stanju u regiji i reformama koje Hrvatska provela i provodi na putu u euroatlanske integracije, u EU i NATO", izjavio je predsjednik Mesić novinarima nakon sastanka.
Mesić je kazao kako je upoznao Cheneya s željama Hrvatske da "zemlje jugoistočne Europe što prije dobiju priliku za uključivanje u EU" te da će Hrvatska kao lider u regiji pridonijeti tome i prva ispuniti kriterije i standarde za uključivanje u EU i NATO.
Na sastanku se, po njegovim riječima nije govorilo o spornom članku 98. , odnosno o sporazumu o neizručivanju američkih vojnika ICC-u. Hrvatska strana upoznala je visokog gosta iz SAD s naporima koji se poduzimaju u sklopu borbe protiv globalnog terorizma, posebno o sudjelovanju Hrvatske u mirovnoj misiji ISAF-a u Afganistanu, napominjući kako "Hrvatska pridonosi maksimalno koliko može".
Cheney je, po riječima Mesića, pozdravio angažman Hrvatske u ISAF-u i najavljeno povećanje hrvatskog kontigenta u toj misiji s 50 na 150 vojnika sredinom 2006.
Mesić je rekao da se razgovaralo i o prilikama u drugim regijama, posebno o krizama na Bliskom istoku za koje je rečeno da "generiraju globalni terorizam" kao najteži problem suvremenog svijeta.
Na upit o terminu kada Hrvatska treba dobiti pozivnicu za NATO, Mesić je kazao kako se "nije razgovaralo o datumima" ali je s hrvatske strane naznačeno da je 2008. godina naš strateški cilj.
Govoreći o slaboj podršci hrvatske javnosti za ulazak zemlje u NATO, predsjednik je ocijenio kako je to "prolazna situacija i da će se u javnposti dobiti podrška i za EU i za NATO" dodajući kako su sve zemlje koji su ušle ranije profitirale od toga.
"NATO nije samo vojni savez, to je organizacija koja štiti i promovira određene civilizacijske vrijednosti. Hrvatska pripada europskom civilizacijskom krugu i jasno da nam je mjesto u NATO savezu", kazao je Mesić.
Cheney se nakon sastanka uputio u šetnju Stradunom i obilazak dubrovačkog Starog grada gdje se sastao s gradonačelnicom Dubravkom Šujicom, koja mu je u Franjevačkoj knjižnici poklonila statuu Sv. Vlaha i dokumente iz 18. stoljeća s preporukom za uspostavu diplomatskih odnosa s SAD.
Potpredsjednik SAD večeras će se sastati s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom na večeri u poznatom dubrovačkom restoranu Nautika, a u nedjelju će sudjelovati na sastanku s predsjednicima vlada zemalja Američko-Jadranske povelje - Hrvatske, Makedonije i Albanije - Ivom Sanaderom, Vladom Bučkovskim i Sali Bersihom, koji je glavni povod njegovog posjeta Dubrovniku.
Američko-Jadranska povelja je američka inicijativa pokrenuta u svibnju 2003. s ciljem da se zajedničkom suradnjom s tri zemlje aspirantice za NATO ubrzaju njihove pripreme za članstvo, provedba vojnih i političkih reformi i dostizanje potrebnih kriterija i standarda.