FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD: Moguća pozivnica Hrvatskoj za NATO u 2008.

Autor: ;tdel;
WASHINGTON, 4. svibnja 2006. (Hina) - Sjedinjene Države će podržati daHrvatska, Albanija i Makedonija u 2008. dobiju pozivnicu za NATOukoliko do tada te tri zemlje provedu nužne demokratske i obrambenereforme, rekao je visoki dužnosnik State Departmenta.
WASHINGTON, 4. svibnja 2006. (Hina) - Sjedinjene Države će podržati da Hrvatska, Albanija i Makedonija u 2008. dobiju pozivnicu za NATO ukoliko do tada te tri zemlje provedu nužne demokratske i obrambene reforme, rekao je visoki dužnosnik State Departmenta.

"Ne smatrajući da su Hrvatska, Albanija i Makedonija danas spremne za članstvo, podržavamo i uzimamo u obzir upućivanje pozivnica u 2008. pod pretpostavkom da daljni aktivni reformski napori 'zatvore praznine' koje sada postoje", rekao je u srijedu Kurt Volker, glavni zamjenik pomoćnika državne tajnice za europska i euroazijska pitanja pred Pododborom za Europu Zastupničkog doma Kongresa, govoreći o američkoj politici prema NATO-u i predstojećem summitu Saveza u studenom u Rigi u Latviji.

Summit u Rigi bit će transformacijski i trebao bi pripremiti NATO za nove izazove nakon "hladnog rata", dok bi slijedeći summit, početkom 2008., trebao biti posvećen proširenju NATO-a.

Sve tri zemlje trebaju ostvariti daljni napredak u reformama kako bi do 2008. bile spremne, a Sjedinjene Države im intenzivno pomažu da dotad izađu s najjačom mogućom kandidaturom za NATO, naveo je Volker.

Volker, koji je prije mjesec dana bio u Hrvatskoj kako bi procijenio spremnost za NATO, rekao je za Hinu da je Hrvatska postigla veliki napredak u političkim, ekonomskim i obrambenim rerformama.

On je, međutim, kazao i da Hrvatska još treba raditi na uspostavi neovisnog i dobro funkcionirajućeg pravosuđa te na suzbijanju korupcije.

Glede obrane, rekao je, Hrvatska treba nastaviti transformaciju velike i brojne kopnene vojske u ekspedicijski tip vojnih snaga, obučenih i sposobnih operirati na velike daljine zajedno s NATO snagama.

SAD bi želio vidjeti i jaču potporu hrvatske javnosti ulasku u NATO, što sada podržava oko 30 posto Hrvata, jer je važno da zemlja želi biti članica Saveza i da ima javnu potporu za sudjelovanje u operacijama NATO-a, ustvrdio je Volker.

Daniel Fata, zamjenik pomoćnika za europsku i NATO politiku američkog ministra obrane, kazao je da tri zemlje Jadranske povelje trebaju još dosta učiniti kako bi modernizirale svoje oružane snage i smanjile trošenje na osoblje u korist operativnih i drugih potreba u čemu im, dodaje, pomaže američko ministarstvo obrane.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙