Od 4.000 hrvatskih novinara njih 70 posto je pokriveno Kolektivnim ugovorom (KU), uglavnom u velikim medijskim kućama, dok ostalih 30 posto radi u malim lokalnim medijima, a takvi su novinari najčešće izloženi mobingu i radu na crno, istaknula je predsjednica sindikata Jasmina Popović na današnjoj konferenciji za novinare.
Unatoč relativno velikoj pokrivenosti KU-ima, sve više novinara osjeća se neslobodno, u sve većem strahu za egzistenciju i pod stresom, a uzrok je sve veća komercijalizacija medija i pritisci raznih interesnih skupina na novinare, ocijenila je Popović.
Novinari bi vlastitu autonomiju unutar medijske kuće trebali osigurati Statutom redakcije, ali usprkos odredbama Zakona o medijima dosad je samo Glas Istre usvojio svoj Statut, kaže predsjednica sindikata.
Zbog sve većih pritisaka i sve goreg socijalnog položaja, sindikat poziva sve hrvatske novinare da se sutra, na Dan slobode medija, priključe akciji "Pet minuta gromoglasne tišine" te prestanu raditi pet minuta do podneva i u svojim redakcijama pročitaju sindikalni proglas.
Na konferenciji je izviješteno da niti nakon tri godine nisu završeni pregovori o Nacionalnom kolektivnom ugovoru (NKU) za novinare i medijske radnike, iako pregovarači vjeruju da "nisu daleko od potpisivanja".
Član Pregovaračkog odbora sindikata Marijan Belčić, novinar lista Međimurje, rekao je da se još ne mogu složiti s predstavnicima poslodavaca o pet pitanja - radnom vremenu, napredovanju novinara, osnovnoj plaći, što sve ulazi u radno vrijeme novinara i zaštiti honoraraca.
Sindikat u NKU-u traži radno vrijeme od 40 sati tjedno raspoređeno u pet radnih dana, dok poslodavci traže 40-satni tjedan raspoređen u šest dana.
Sindikat ne prihvaća prijedlog poslodavaca o osnovnoj plaći od 4.000 bruto za novinara s VSS-om koji je odradio pripravnički staž, već za osnovnu plaću traži 5.000 kuna bruto.
Također se ne slaže sa tendencijama obezvređivanja novinarskog rada koji neki poslodavci nastoje svesti samo na broj redaka teksta ili minuta programa, zanemarujući da se novinar za krajnji proizvod treba pripremiti, proučiti temu, provjeravati činjenice, po potrebi putovati itd.
NKU-om će se pokušati riješiti i pitanje honoraraca u medijima, koji jednako rade kao i stalno zaposleni članovi redakcije, ali nemaju jednaka prava iz radnog odnosa, istaknula je članica Pregovaračkog odbora Gabrijela Galić, novinarka Novog lista.
Mnogi honorarci stoga su prisiljeni registrirati se kao samostalni novinari i sami si plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje, upozorila je Galić.
Budući da se u takvim slučajevima radi o tzv. ekonomski zavisnom radu, poslodavci bi i za honorarne suradnike trebali plaćati doprinose, u protivnom je to primjer rada na crno, upozoreno je na konferenciji.