Dodajući kako ne može govoriti u ime službenog Washingtona, Holbrooke je rekao da će Srbija krajem godine morati donijeti odluku i od toga će direktno ovisiti da li će nastaviti svoj put ka Europskoj uniji ili ne.
"Vjerujem da Kosovo treba dobiti neovisnost, ali s apsolutnim jamstvima sigurnosti i poštivanja imovine, religijske i kulturne slobode manjina, prije svega Srba. Znam da se moji prijatelji u Srbiji neće složiti sa mnom i znam da će vaši gledatelji biti bijesni na mene što ovo kažem, ali istina je da je Srbija izgubila Kosovo. Izgubila ga je zbog politike Slobodana Miloševića i najbolje je da prepozna tu realnost", izjavio je Holbrooke.
On je rekao da u ovom trenutku ne zna koje institucije na Kosovu mogu jamčiti sigurnost nealbancima na tom prostoru.
"To je vrlo važno pitanje i smatram kako je neophodno prisustvo međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu poslije potpisivanja sporazuma. Točno je da vlasti Kosova nisu u stanju zaštititi Srbe i zbog toga je neophodno stalno prisustvo snaga sigurnosti. Ali, pogledajte primjerice Bosnu i Hercegovinu, tamo su i dalje međunarodne snage, 10 godina nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma i to nikome ne smeta", rekao je Holbrooke.
Prema njegovim riječima, nisu točne spekulacije da će se, zbog akcija u drugim dijelovima svijeta, snage Sjedinjenih Država povući s Kosova. On je istaknuo kako je predsjednik SAD-a George Bush rekao da su Europljani i Amerikanci zajedno došli na Kosovo i da će se zajedno povući s njega.
Dio beogradskih elektoničkih medija prenosi u utorak izjavu ministra obrane Srbije i Crne Gore Zorana Stankovića, koji je najavio moguće obraćanje srbijanskog premijera Vojislava Koštunice 3. svibnja, kako bi javnost obavijestio o svemu glede problema izručivanja odbjeglog haškog optuženika, generala Mladića ICTY-u. Mediji za utorak najavljuju i posjet potpredsjednika vlade Srbije Miroljuba Labusa Bruxellesu, kojom će se prigodom susresti i s povjerenikom za proširenje EU Ollijem Rehnom.
(Hina) xtman ybr