Točno prije mjesec dana, povjerenik EU-a za proširenje Olli Rehn je, poslije razgovora s glavnom tužiteljicom ICTY-a Carlom del Ponte, izjavio kako mu je Koštunica pružio uvjeravanja da će do konca travnja otkriti, uhititi i prebaciti u Den Haag Ratka Mladića, uz Radovana Karadžića najtraženijeg haškog optuženika.
"Koncem travnja Europska komisija će ponovo procijeniti situaciju i odlučiti da li će nastaviti razgovore", rekao je tada Rehn.
U petak je Rehn upozorio da će, ukoliko Mladić do rečenog datuma ne bude u Den Haagu, pregovori sa Srbijom biti obustavljeni i da je sada ključni trenutak da se posao okonča.
U narednim danima uslijedit će konzultacije, a Del Ponte bi, kako je najavljeno, 3. svibnja trebala izvijestiti Rehna o suradnji Srbije s Haškim sudom.
Dosad je u Srbiji uhićeno nekoliko osoba koje su osumnjičene za pomaganje Mladiću u bijegu, a predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom Rasim Ljajić rekao je "kako je poznato da je 130 ljudi u raznim fazama pomagalo u skrivanju bivšeg zapovjednika Vojske Republike Srpske".
Beogradski mediji spekuliraju da vlada Srbije računa kako će zbog tih rezultata EU još jednom jednom progledati kroz prste i nastaviti razgovore o približavanju.
Posebni koordinator Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu Erhard Busek rekao je u subotu da će, prema njegovim informacijama, Mladić biti izručen vjerojatno 10. svibnja. Busek je za njemački dnevni list Sueddeutsche Zeitung ocijenio kako, što je dulja odgoda, Beograd više gubi na vjerodostojnosti i zatražio više dosljednosti od europskih vlasti. "Treba više oštrine i prenijeti riječi u djela", rekao je Busek.