HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 11.382,51 11.354,49
Tokyo/NIKKEI 16.906,23 17.114,54
London/FTSE-100 6.040,80 6.060,00
Frankfurt/DAX 30 6.016,51 6.067,74
--------------------------------------------------
Cijene američkih dionica u četvrtak su porasle nakon što je čelnik američke središnje banke Fed kazao da bi Banka mogla uzeti predah u svojem 22-mjesečnom ciklusu zaoštravanja monetarne politike, podigavši vrijednosti dionica osjetljivih na izmjene kamatnih stopa poput bankarskih i energetskih.
Njujorški Dow Jones ojačao je 0,25 posto, dosegnuvši 11.382 bodova. Tehnološki Nasdasq dobio je na vrijednosti gotovo 0,5 posto, završivši na 2.344 bodova.
Američke dionice ojačale su pod utjecajem izjava Bena Bernankea koji je pred kongresnom odborom za gospodarstvo kazao da će Fed-ovi zakonodavci u određenom trenutku učiniti predah u podizanju kamatnih stopa kako bi procijenili gospodarske izglede.
Ulagači su posegnuli za dionicama sektora koji bi mogli profitirati od pogodnijeg ozračja u smislu kamatnih stopa, podigavši nakratko indeks Nasdaq za više od jedan posto.
"Po najnovijim Bernankeovim izjavama, velika je mogućnost da slijedi pauza u podizanju kamatnih stopa", ocijenio je Anthony Chan, glavni ekonomist u J.P Morgan Private Client Services. "A zašto onda indeksi ne skoče za 100 ili 200 bodova? Zato što je to pauza a ne završetak ciklusa podizanja kamatnih stopa", dodao je.
Tijekom redovne trgovine ojačale su dionice Bank of America i JP Morgan Chase & Co., druge i treće najveće banke u SAD-u, dosegnuvši najviše razine u zadnjih 52 tjedana na njujorškom tržištu. Dow Jones je pritom zabilježio najvišu razinu u posljednjih šest godina.
Dionice energetskog sektora u prosjeku su poskupjele za 1,3 posto, prateći uzlet na tržištu obveznica pod utjecajem Bernankeovih izjava. Njihovim se dionicama trguje slično kao i s obveznicama zbog njihovih visokih dividendi.
American International Group, najveći svjetski osiguravatelj po tržišnoj kapitalizaciji, pridružio se dionicama senzitivnim na izmjene kamatnih stopa, zabilježivši rast cijene dionica od 1,4 posto te ulazi u red onih dionica koje su najviše poduprle uzlet Dow Jones indeksa.
No, od vijesti koje će vjerojatno pogoditi tehnološki sektor svakako je ona o padu cijena dionica Microsofta za 6,1 posto u trgovini poslije zatvaranja burzi, izazvanom objavom rezultata poslovanja koji nisu ispunili očekivanja Wall Streeta. Ulagače su razočarale i prognoze najvećeg svjetskog proizvođača softvera.
Europske dionice našle su se pod snažnim pritiskom uslijed slabljenja dionica rudarskog sektora izazvanog neočekivanom odlukom kineske središnje banke o podizanju kamatnih stopa, pada cijena dionica DaimlerChryslera, Siemensa i Alcatela te onih sektora energetike nakon novog klizanja cijena nafte. Raspoloženje ulagača pritisnule su i najnovije izjave iz Europske središnje banke koje ukazuju na moguće novo zaoštravanje monetarne politike. Londonski Ftse spustio se 0,7 posto, na 6.060 bodova. Na gubitku je od gotovo toliko bio i frankfurtski DAX, završivši na 6.067 bodova.
Cijene europskih dionica u petak su pale, sljedeći silazni trend na azijskim tržištima koja su pritisnuta odlukom kineske središnje banke o podizanju kamatnih stopa što je anuliralo optimizam glede očekivane pauze u ciklusu rasta kamatnih stopa u SAD-u.
Londonski Ftse indeks do podneva se spustio 0,3 posto, na 6.040 bodova. Frankfurtski DAX bio je na gubitku od 0,84 posto, spustivši se na 6.016 posto.
Na strani većih gubitnika bio je sektor rudarstva, s prosječnim padom cijena dionica od 0,6 posto. To se nadovezalo na gubitke od tri posto zabilježene dan ranije zbog rasta zabrinutosti da će usporavanje rasta potražnje iz Kine, najbrže rastućeg tržišta, pogoditi rudarske kompanije.
Oslabile su i dionice energetskog sektora, predvođenog British Petroleumom, Totalom i Royal Dutch Shellom, koje su redom oslabile po jedan posto nakon što su cijene nafte na američkom tržištu nastavile bilježiti pad, spustivši se na 70,7 dolara po barelu.
"Rezultati kompanija za prvo tromjesečje većinom su bolji od procjena, no u kratkom roku promatrano, nema puno razloga da se bude više optimističan", kazao je jedan trgovac.
Obujam trgovanja dionicama slabiji je i pred produljeni vikend zbog Praznika rada 1. svibnja, kada tržišta neće raditi.
Gubitnika je bilo i u tehnološkom sektoru, pri čemu su pojeftinile dionice Philipsa za gotovo jedan posto a softverskog diva SAP za pola posto, pritisnutog lošim raspoloženjem nakon što rezultati poslovanja Microsofta nisi ispunili očekivanja. Njegove su dionice stoga potonule šest posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 1,22 posto, završivši tjedan na 16.906 bodova.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2562 1,2567 1,2521
USD/JPY 114,04 114,49 114,03
GBP/USD 1,8056 1,8067 1,8002
USD/CHF 1,2527 1,2612 1,2527
-------------------------------------------------
Tečaj američke valute nastavio je kliziti i u petak na svjetskim deviznim tržištima prema najvažnijim međunarodnim valutama, peti dan uzastopno, nakon što je čelnik američke središnje banke Fed dao jasan signal da su kamatne stope blizu vrhunca.
Do podneva je tečaj zelene valute oslabio jedan posto prema euru, kojim se trgovalo po 1,256 dolara, najviše u zadnjih sedam mjeseci.
Dolar je potonuo i 1,4 posto prema švicarskom franku, na 1,2527 franaka - najnižu razinu u sedam mjeseci. Spustio se i 1,2 posto u odnosu na britansku funtu, kojom se trguje po 1,8056 dolara. Japanski jen oslabio je 0,6 posto, na 114,04 jena.
Američka valuta oštro je nastavila klizati nakon što je čelnik Feda Ben Bernanke u četvrtak pred odborom za gospodarstvo američkog Kongresa kazao da će u određenom trenutku monetarni zakonodavci učiniti predah u podizanju kamatnih stopa kako bi procijenili gospodarske izglede.
Zadao je još jedan udarac američkoj valuti, ustvrdivši da bi globalne neravnoteže, što je izraz koji devizni trgovci interpretiraju kao rastući američki vanjskotrgovinski deficit te trgovinske viškove azijskih država poput Kine, mogle utjecati na dolar.
"Pred nama je dugački vikend u Europi i to bi moglo potaknuti neke dobitonosne prodaje eura za dolar. Međutim, obzirom na Bernankeov govor mislim da ulagači nisu previše nervozni oko držanja eura", rekao je Niels Christensen, valutni strateg pri Societe Generale u Parizu.
Većina europskih tržišta bit će zatvorena u ponedjeljak zbog Praznika rada, dok će japanska financijska tržišta biti zatvorena većinu idućega tjedna zbog praznika "Zlatnog tjedna",
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
27.04. USLIB 4,87 5,00 5,13 5,26
27.04. EULIB 2,66 2,67 2,82 3,00
----------------------------------------------------