FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sa sjednice Vlade

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 28. travnja 2006. (Hina) - Sa sjednice Vlade
ZAGREB, 28. travnja 2006. (Hina) - Sa sjednice Vlade

HINA - Financijski servis

Gospodarski rast u prva tri mjeseca ove godine mogao bi premašiti pet posto, procijenio je ministar financija Ivan Šuker na današnjoj sjednici hrvatske Vlade.

Tu optimističnu procjenu temelji na podatku da je industrijska proizvodnja u prva tri mjeseca 2006. rasla po stopi od 6,4 posto.

Šuker je te podatke iznio u okviru Vladine odluke da se osnuju nove carinarnice u Karlovcu i Otočcu.

Dobre vijesti imao je i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić.

Pozivajući se na istraživanja Svjetske banke, naveo je da je administrativna korupcija u Hrvatskoj najmanja među 20 tranzicijskih zemalja, uključujući i nove članice EU-a.

Palarić je to rekao povodom donošenja Etičkog kodeksa državnih službenika koji od službenika traži da se prema građanima ponašaju profesionalno, nepristrano i pristojno.

Na neodgovarajuće ponašanja službenika, građani će se moći potužiti njihovu šefu koji će procijeniti treba li pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.

Jednom godišnje javnost će dobiti izvješće o takvim pritužbama te mjerama koje su s tim u svezi poduzete.

Vlada je Hrvatskom saboru predložila donošenje zakona kojim bi se osnovalo sveučilište u Puli.

Hrvatska trenutno ima 160 tisuća studenata, a trebala bi ih najmanje još toliko, istaknuo je ministar obrazovanja Dragan Primorac, potvrdivši da je Hrvatska iz najznačajnijeg znanstvenog programa EU povukla više novca nego iznosi njezina članarina, te je najbolja od država u tranziciji, a i među nekim novim članicama EU.

Hrvatski su znanstvenici povukli 5,9 milijuna eura, a Hrvatska je uplatila 3,1 milijun eura članarine.

Vlada je danas donijela uredbu kojom se hrvatski carinski sustav usklađuje s europskim, te u cijelosti preuzima njegove standarde u carinskoj zaštiti od krivotvorene i piratske robe.

Ta će uredba umnogome pomoći tekstilcima i obućarima koje zadnjih godina sve više pogađa jeftina krivotvorena roba, kaže ministar financija Ivan Šuker.

Vlada je donijela Uredbu o državnim potporama te predložila izmjene Zakona o porezu na dobit s ciljem da se državne potpore što pravilnije rasporede.

Kako bi nova pravila trebala funkcionirati Šuker je pokazao na primjeru brodogradnje.

Osnova za potpore u brodogoradnji bit će program restrukturiranja brodogradnje u kojemu će biti točno određena načela po kojima jedno brodogradilište može dobiti potporu od države, kaže Šuker.

Potpore, napomenuo je, nisu namijenjene preživljavanju onih koji ne mogu uspješno poslovati, nego za kvalitetniji i uspješniji rad gospodarskih subjekata.

Ukupno 200 tisuća kuna Vlada je podijelila na četiri udruge za zaštitu potrošača kako bi im pokrila troškove usporednog testiranja proizvoda u 2005. - potporu su dobile potrošačke udruge iz Varaždina, Zagreba, Vinkovaca i Šibenika.

Vlada je u petak utvrdila i Hrvatskom saboru uputila konačni tekst izmjena Kaznenog zakona kojim predlaže oštrije kazne za pedofile, dilere i kamatare.

Vlada predlaže da se spolni odnošaj s djetetom ubuduće kažnjava zatvorom od tri do 12 godina. Ako bi zločin bio počinjen nasilno ili na osobito okrutan način kazna bi se kretala od pet godina do kazne dugotrajnog zatvora (20 godina i više), a uz zlouporabu položaja minimalna kazna bila bi tri godine.

Zatvorskom kaznom od osam godina do dugotrajnog zatvora kaznio bi se počinitelj koji spolnim zlostavljanjem usmrti dijete, teško ozlijedi ili ako žrtva zatrudni.

Vlada predlaže i oštrije kazne za preprodavače (dilere) droga. Za onoga tko proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, kupuje radi prodaje ili posreduje u kupnji droge minimalna zapriječena zatvorska kazna bila bi tri godine, a maksimalna 15 godina.

U slučaju udruživanja kazna bi se kretala od pet godina do dugotrajnog zatvora, a od jedne do pet godina zatvora kaznili bi se oni koji proizvode ili nabavljaju tvari za proizvodnju droge, kao i oni koji navode druge na zlouporabu droge.

U cilju suzbijanja kamatarenja Vlada predlaže oštrije kazne za lihvarske ugovore - zatvor od jedne do pet godina, dok bi se iznude i ucjene kažnjavale od jedne do pet ili, ako su nasilne i uz uporabu oružja, od tri do deset godina.

Premijer Ivo Sanader istaknuo je potrebu da se još više radi na ravnomjernom kažnjavanju počinitelja spomenutih i drugih kaznenih djela, a kako se, po riječima ministrice pravosuđa Ane Lovrin, više ne bi događalo da sudovi u pravilu izriču blaže kazne.

Izmjenama Kaznenog zakona Vlada predviđa smanjenje mogućnosti sudskog ublažavanja kazni, mlađim punoljetnicima mogla bi se također izreći kazna dugotrajnog zatvora počine li teška kaznena djela, a pooštreni su i uvjeti za izricanje uvjetne presude te produljeni rokovi zastare.

Pooštrile bi se i kazne za primanje i davanje mita u gospodarskom te službeničkom poslovanju, kao i kazne za napad na policajca, a uvjetni otpust ne bi se mogao odobriti prije odsluženja dvije trećine zatvorske kazne (iznimno polovica kazne).

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙