FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

Autor: ;mkuz;
ZAGREB, 28. travnja 2006.(Hina) - Donosimo pregled vijesti iz svijetado 12,30 sati.
ZAGREB, 28. travnja 2006.(Hina) - Donosimo pregled vijesti iz svijeta do 12,30 sati.

DRAČ - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić doputovao je u petak ujutro u albanski grad Drač gdje će sudjelovati na radnom sastanku predsjednika zemalja jugoistočne Europe. Očekuje se da će se na sastanku okupiti predsjednici Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Rumunjske i Srbije, a namjera ovog poludnevnog okupljanja predsjednika je u neformalnoj i radnoj atmosferi otvoreno raspraviti aktualna događanja i procese u regiji. Sastanak će biti posvećen suradnji između zemalja regije na području ekonomije i turizma. Predviđeni su i kraći bilateralni susreti predsjednika Mesića s drugim predsjednicima iz regije, a po dolasku u Drač hrvatski predsjednik se odmah uputio na razgovore s albanskim kolegom Alfredom Moisiuom.

SOFIJA - Sjedinjene Države u petak su potpisale sporazum o uspostavljanju triju manjih vojnih baza u Bugarskoj u sklopu premještaja američkih trupa iz bivših hladnoratovskih baza južnije, kako bi one bile što bliže žarištima na Bliskom istoku i u Africi. Amerikanci će iz hladnoratovskih baza u Europi i Aziji povući nekoliko desetaka tisuća vojnika, a 2.500 razmjestit će ih u trima bugarskim vojnim bazama. "Ovaj će sporazum ojačati našu suradnju, omogućujući zajedničku upotrebu bugarskih poligona za obuku te će ojačati našu sposobnost vojnog djelovanja", izjavila je američka državna tajnica Condeleezza Rice nakon potpisivanja sporazuma na marginama NATO-ova sastanka ministara vanjskih poslova u Sofiji. Desetogodišnji sporazum odnosi se na vojnu zračnu luku Bezmer i poligon za ispaljivanje raketa Novo Selo blizu granice s Turskom, te na vojnu zračnu luku Graf Ignatievo u središtu Bugarske.

LJUBLJANA - Protivnici plana gradnje osam protočnih (kaskadnih) hidrocentrala u slovenskom toku rijeke Mure u ponedjeljak će rafting čamcima preveslati 29 kilometara, kako bi upozorili na potrebu očuvanja prirodnog okoliša u tom dijelu Slovenije, a očekuje se sudjelovanje više od sto ekipa iz Slovenije, Austrije i Mađarske. Prvosvibanjski spust rafting čamcima počet će u mjestu Črnci, a vozit će se do mjesta Melinci, a samo u slučaju vrlo lošeg vremena spust bi se odgodio za subotu 6. svibnja, izjavio je za mariborski list "Večer" od petka voditelj spusta Simon Balažic, predsjendik kluba Mura-rafting. Slovenska vlada prošle je godine kompaniji Dravske elektrarne dala koncesiju za gradnju šest hidrocentrala na Muri, o čemu je prije dva mjeseca obavijestila Austriju, Mađarsku i Hrvatsku budući da su uslijedile kritike ekologa iz Slovenije i susjednih država.

RIM - Petnaesti parlament Talijanske Republike, izabran na izborima 9. i 10. travnja na kojima je pobijedila Unija lijevog centra Romana Prodija, započeo je u petak prijepodne u Rimu zasjedanje na kojem trebaju biti izabrani predsjednici obaju domova - Zastupničkog i Senata. Prvim zasjedanjem u Zastupničkom domu predsjedao je potpredsjednik prošlog parlamentarnog saziva, član Demokratske ljevice Fabio Mussi, a prvim zasjedanjem Senata predsjedao je bivši predsjednik republike i doživotni senator Oscar Luigi Scalfaro. Predsjednici domova vjerojatno neće biti izabrani u prva tri kruga glasovanja, u kojima je potrebna dvotrećinska većina koju nema Unija lijevog centra, već će najvjerojatnije dobiti dovoljnu većinu u subotu. Kandidat lijevog centra za predsjednika Zastupničkog doma je čelnik Komunističke obnove Fausto Bertinotti, koji bi u subotu trebao dobiti svih 347 glasova zastupnika lijevog centra od ukupno 630 zastupnika.

TOKIO - Japanska vlada je u petak odobrila prijedlog zakona kojim se "gajenje ljubavi prema domovini" određuje kao jedan od ciljeva obrazovanja, potez koji su ustrajno tražili konzervativci, a protive mu se svi oni koji između domoljublja i militarizma povlače paralele. Revizije Temeljnog zakona o obrazovanju, donešenog još 1947. za vrijeme američke okupacije, teško da će pozdraviti Kina i Južna Koreja. Te su zemlje još uvijek u sporu s Japanom glede ostavštine japanske vojne okupacije i kolonijalizma. Konzervativci su bili izrazito nezadovoljni zakonom kojeg su sastavile američke okupacijske snage. Prema njihovom mišljenju, taj zakon je ozbiljno nagrizao ponos Japanaca prema vlastitoj kulturi i povijesti, potkopavši legitimne domoljubne osjećaje. "Domoljublje je vrlo važan simbol jačanja nacionalizma kod političke klase i njezine volje da kod ljudi njeguje snažniji nacionalizam", kazao je Sven Saaler, profesor sveučilišta u Tokiju.

(Hina) xmkuz yvlul

An unhandled error has occurred. Reload 🗙