FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zemlje članice podržale reformu MMF-a

Autor: ;slek;
WASHINGTON, 23. travnja (Hina) - Međunarodni monetarni fond (MMF)poduzeo je prvi korak k svojoj reformi nakon što su 184 zemlje članicepodržale njegov novi mehanizam za ekonomski nadzor i jačanje ulogenovih gospodarskih sila u njegovu odlučivanju.
WASHINGTON, 23. travnja (Hina) - Međunarodni monetarni fond (MMF) poduzeo je prvi korak k svojoj reformi nakon što su 184 zemlje članice podržale njegov novi mehanizam za ekonomski nadzor i jačanje uloge novih gospodarskih sila u njegovu odlučivanju.

Nova strategija usvojena je u subotu na sastanku Međunarodnog monetarnog i financijskog odbora (IMFC), koji upravlja MMF-om, koji je održan u okviru proljetnog zasjedanja MMF-a i Svjetske banke.

"Odlučili smo učiniti MMF prikladnijim za globalno gospodarstvo i sposobnijim baviti se izazovima koji su sasvim različiti od onih iz 1945. kada je MMF stvoren", rekao je na konferenciji za novinare britanski ministar financija Gordon Brown koji predsjeda IMFC-om.

IMFC je odobrio planove za novi multilateralni mehanizam nadzora koji bi trebao sprječavati prelijevanje ekonomske politike jedne zemlje na drugu. Direktor MMF-a Rodrigo Rato bi imao ovlasti pozvati zemlje na konzultacije kako bi se suzbilo bilo kakvo neprihvatljivo ekonomsko ponašanje.

Ova mjera bi uključivala nadzor politike valutnih tečajeva što aktivno zagovaraju Sjedinjene Države i drugi članovi skupine sedam najrazvijenijih zemalja G7 koje pate zbog politike tečaja Kine. SAD ima rekordnih 202 milijarde dolara deficita u robnoj razmjeni s Kinom za koji tvrdi da je uvelike proizveden time što Kina održava nizak tečaj svoga yuana.

Zemlje, koje predstavljaju ministri financija i guverneri središnjih banaka, suglasile su se i da Rato razvije konkretne prijedloge za reformu glasovanja u MMF-u i povećanje udjela glasova novih gospodarskih sila do susreta u rujnu u Singaporeu.

Zemlje poput Kine, Južne Koreje, Meksika i Turske,i mogle bi prve dobiti veći udio glasova, a time i jači utjecaj na donošenje odluka u MMF-u.

MMF je stvoren 1945. kako bi promicao zdravlje globalnog gospodarstva potičući ekonomsku i financijsku stabilnost, sprječavajući krize i pomažući zemljama suočenim s problemima.

Svjetska banka je u subotu izvijestila kako su zemlje u razvoju od 2000. imale prosječan gospodarski rast od 4,8 posto što je više nego dvostruko više od razvijenih zemalja koje su zabilježile 2 posto rasta.

Izvješće "Indikatori svjetskog razvitka" je istaknulo kako podsaharska Afrika, koja je dugo zaostajala iza drugih svjetskih područja, pokazuje gospodarski rast koji bi mnoge njezine stanovnike mogao izvući iz krajnjeg siromaštva.

Rast u 48 zemalja te regije dosegnuo je 4,8 posto u 2004., nadišavši globalnu stopu rasta od 4,1 posto iste godine, posljednje koju obrađuje izvješće.

"Rast je ključan za smanjenje siromaštva i vidimo dokaze toga u podacima", rekao je glavni ekonomist Svjetske banke Francois Bourguignon na konferenciji za novinare.

Mjere za poboljšanje investicijske klime poduzete su u svim zemljama istočne Europe i središnje Azije, reklo je izvješće. Mnoge zemlje u toj regiji pojednostavile su porezni sustav i smanjile porezno opterećenje, a glavni reformatori su bili Slovačka, Rumunjska i Latvija koje su olakšale započinjanje novih poslova.

(Hina) xslek ydam

An unhandled error has occurred. Reload 🗙