"Tražimo od saveza sedam stranaka da čim prije predloži premijera koji će odgovarati za vođenje vlade", rekao je u televizijskom nastupu kralj koji je vlast preuzeo 1. veljače 2005.
Kralj je popustio nakon dva tjedna prosvjeda na koje je pozvao savez sedam najvećih oporbenih stranaka koje su bile ušutkane nakon njegova dolaska na vlast.
"Izvršnu vlast u zemlji vraćamo narodu", dodao je dok su petak, drugi dan zaredom, desetci tisuća ljudi prosvjedovali diljem zemlje.
Dana 1. veljače 2005. kralj je neočekivano raspustio koalicijsku vladu koju je bio optužio, zajedno s još nekim političarima, za neuspjeh u gušenju maoističke pobune 1996. U deset godina sukoba u Nepalu život je izgubilo 12.000 ljudi.
Gyanendra (58) je postao nepalskim kraljem početkom lipnja 2001. nakon krvavog ubojstva u kraljevskoj palači. Dotadašnjeg kralja Birendru, inače starijeg brata Gyanendrina, ubio je njegov sin i princ prijestolonasljednik Diprenda pod utjecajem droga u naletu očaja zbog nesretne ljubavi, kako je glasio službeni izvještaj o krvavom činu. Prave okolnosti pokolja nikad nisu rasvjetljene.
Birendra je 1990. bio zamijenio apsolutnu parlamentarnom monarhijom u Nepalu, što njegov mlađi brat nikad nije u cijelosti prihvatio. Zauzevši prijestolje pomalo je ukidao sve demokratske institucije u zemlji pod paravanom da će se tako moći bolje boriti protiv maoističke pobune. 2002. raspustio je parlament, a od veljače 2005. i izvršnu vlast nakon što je raspustio koalicijsku vladu.