Teškom mehanizacijom će se probiti rupa u 40 kilometara dugom nasipu, izvorno sagrađenom kako bi zadržao vodu u ekološki osjetljivoj delti Dunava. Rupa će se otvoriti na mjestu samo 50-ak metara udaljenom od Crnog mora, nedaleko od gradića Sfatu Gheorghea i Suline.
"Nakon što probijemo rupu, voda će oteći izravo u Crno more i neće biti šteta na obradivom zemljištu. Nadamo se da vćemo time spasiti oko 500 ljudi od evakuacije", izjavio je dužnosnik okruga Tulcee.
U obližnjim gradićima Bistretu i Bechtetulu, iz kojih su ovog tjedna evakuirane stotine mještana, stanje se stabliziralo ali vlasti upozoravaju kako je Dunav na nekoliko brana i dalje u porastu i kako bi uskoro mogao poplaviti nove površine.
Na Balkanu je dosad evakuirano gotovo osam tisuća ljudi, a vlasti u Rumunjskoj, najpogođenijoj poplavama, najavile su izvlačenje na sigurno još nekoliko stotina ljudi.
U Bugarskoj je najgore stanje u području grada Vidina na sjeverozapadu zemlje iz kojeg je dosad evakuirano dvije tisuće ljudi. Njihovi su domovi pod vodom, a evakuacija se nastavlja, iako je razina vodostaja tijekom prošle noći pala za dva centimetra.
Vojnici i pripadici civilne obrane konjskim zapregama i teškom mehanizacijom pokušavaju pokrpati pukotine u još četirima gradovima, ali im posao otežava veličina pukotina i životinje koje potkopavaju temelje postavljenih brana.
"Stanje nije osobito dobro. Već četiri dana ne uspijevamo zatvoriti pukotinu u nasipu koju su uzrokovali dabrovi", rekao je vođa civlne zaštite iz najveće bugarske luke na Dunavu Stefko Burdžijev.