U današnjem priopćenju zagrebačke izdavačke kuće "Durieux", koja je tu knjigu objavila 1997., navodi se da je 2001. objavljeno i njezino mađarsko izdanje u nakladi jedne od najstarijih mađarskih izdavačkih kuća "Mult es joevoe" (Prošlost i budućnost).
Dodaje se da je "Durieux" 2001. objavio i treće izdanje "Sjećanja" Eve Grlić te da je tu knjigu, koja dramatično svjedoči privatnu i javnu istinu o prilikama u Hrvatskoj i Jugoslaviji u prošlome stoljeću, odlično primila i kritika i publika.
U autobiografiji je Eva Grlić opisala teško stradanje svoje obitelji u doba NDH i zatočeništvo u kažnjeničkom logoru Goli otok. Kroz osobnu priču autoričine obitelji - suprug joj je bo filozof Danko Grlić, a sin joj je filmski redatelj Rajko Grlić, prikazana je sudbina jedne zagrebačke obitelji intelektualaca.
Eva Grlić rođena je 1920. u Budimpešti, djetinjstvo i mladost provela je u Sarajevu, a u Zagrebu živi od 1938. Bila je partizanski borac u Drugome svjetskom ratu, nakon kojega je radila kao novinarka. Od 1950. do 1952. bila je zatočenica kažnjeničkoga logora Goli otok a u to je vrijeme bio progonjen i njezin suprug.
Nakon povratka iz logora do umirovljenja radila je kao tajnica u jednoj zagrebačkoj tvornici. Prevodila je s njemačkoga i mađarskoga jezika, a 1984. počela je objavljivati priče i zapise.