U prethodna dva desetljeća pažljivo se propitivalo Bibliju, a temeljna kršćanska uvjerenja poput Uskrsnuća dovodili su u pitanje tumači Biblije i drugi stručnjaci koji su istraživali povijesne činjenice o Isusu.
No, kako pokazuju istraživanja javnoga mišljenja kao i teološke i druge publikacije sve je više Amerikanca koji se vraćaju tradicionalnim uvjerenjima o doslovnom, a ne samo simboličkom Isusovu uskrsnuću.
Istraživanje iz 2000., utvrdilo je da se više od 50 posto Amerikanaca ne slaže s tvrdnjom da se "nakon što je razapet i umro, Isus Krist nije vratio u život fizički".
Istraživanje iz 2003., pokazalo je da 96 posto Amerikanaca vjeruje u Isusovo uskrsnuće.
Iste godine drugo istraživanje utvrdilo je da je 63 posto Amerikanaca "apsolutno sigurno" kako je Isus fizički uskrsnuo iz mrtvih.
Washington Post zapaža i sve veći broj i popularnost knjiga u Americi koje zagovaraju središnju temu Uskrsa, kako je Isus stvarno, a ne simbolički uskrsnuo.
Dvije od njih, "The Case for Christ" (Argumenti za Isusovo uskrsnuće) i "The Case for Easter: A Journalist Investigates the Evidence for the Resurection" (Argumenti za uskrsnuće: novinarska istraživanja dokaza o uskrsnuću), prodane su u 4 milijuna primjeraka.
Napisao ih je bivši urednik lista Chicago Tribune, Lee Strobel, koji je bio ateist, a sada je evangelički pastor.