Autorica izložbe je viša kustosica Etnografskog muzeja Zvjezdana Antoš, a likovni postav izložbe potpisuje Nikolina Jelavić-Mitrović.
Izložba se održava u okviru muzejsko-edukativne nagradne igre zvuk, ton, glas u povodu Međunarodnog dana muzeja.
Tamburica je deminutiv od riječi tambura, koja označava arhaično perzijsko glazbalo. Taj instrument danas predstavlja simbol identiteta pojedinog kraja ili cijele regije, a tijekom povijesti korištena je i kao jedan od simbola u procesu stvaranja nacionalnog identiteta, o čemu je riječ na izložbi.
Tamburica je na područje Balkana unesena tijekom turskih osvajanja u 14. i 15. stoljeću, a potom seobama Bunjevaca i Šokaca prenesena u Slavoniju i Bačku gdje se u 18. i 19. stoljeću udomaćila kao folklorno glazbalo.
Tamburica, kuterevska dangubica, iz sela Kutereva (Lika) ispričat će priču o svojoj povijesti i o svome životu kao muzejskom predmetu, ali i o svojoj nacionalnoj vrijednosti, kao izrazu regionalnih i lokalnih identiteta, znanstvenim interpretacijama i polemikama u javnosti te o načinima njezine suvremene uporabe kao suvenira, te kao dijela organiziranih oblika zabave suvremenog društva (etno-glazba).
Obzirom da tradicijska glazbala kao instrumenti sadrže i brojna nematerijalna značenja poput zvuka i tradicijske glazbe koja se na njima izvodi te vještine njihove izrade bit će prikazan i etnografski film "Kuterevska dangubica" u režiji Irene Ščurić.
Izložba je prvi put postavljena 2005. u Slovenskom etnografskom muzeju u Ljubljani na Festivalu europskih etnografskih muzeja. Izložba će u Etnografskom muzeju biti otvorena do 20. svibnja, nakon čega će gostovati u Muzeju europskih kultura u Berlinu.