Tri jednakovrijedne nagrade dobili su studenti dizajna sa zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta za "Reinvented Functionality", ambijentalnu instalaciju koja se bavi ponovnim pronalaženjem korisnosti odbačenih predmeta, umjetnička radionica Petikat za projekt "Becycled!" na temu bicikla i biciklizma te Silvio Vujčić koji tematizira modu i zarazu HIV-om u smislu društvenih trendova.
Nagradu za autore do 30 godina dobile su Nina Bačun i Roberta Bratović za rad "Playaway violence", krpene igračke za djecu namijenjene osvještavanju i toleranciji različitosti.
Hrvatska sekcija AICA-e, međunarodnog udruženja likovnih kritičara, posebno priznanje dodijelila je grupi "Laboratorium" (Ivana Vučić, Orsat Franković) za "Beskrajni samoljepljivi kalendar".
Ovogodišnji Salon pozvao je na suradnju umjetnike različitog izričaja da se okupe oko zajedničkih projekata, a ponajbolji radovi prikazani su na izložbi, rekao je selektor Tihomir Milovac.
Izloženo je četrdesetak radova nastalih preplitanjem različitih umjetničkih disciplina, od fotografije, performansa i arhitekture do dizanja, video radova, plesa i filmova.
Takvim pristupom napuštena je dosadašnja praksa klasičnog pregleda trogodišnje produkcije na području dizajna i primijenjene umjetnosti, a velikim dijelom riječ je o radovima u nastajanju, umjetničkim radionicama i video projektima.
U Ocjenjivačkom sudu bili su Ivan Doroghy, Nataša Ilić, Silva Kalčić, Tihomir Milovac, Žarko Paić i Feđa Vukić.
40. zagrebački salon, koji je otvorio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, trajat će do 14. svibnja.