Zastupnik optužbe Michelle Squiccimaro potvrdio je kako je presudu primio te da će idućih nekoliko dana odlučiti o podnošenju žalbe Vrhovnom sudu.
"Žalbu ćemo, najvjerojatnije, podnijeti i to na visinu kazne", rekao je Squiccimaro.
Podnošenje žalbe u roku od 15 dana od primitka otpravka presude napisane na 80-ak stranica, najavili su i branitelji optuženika.
Osmorica bivših vojnih policajaca nepravomoćno su 2. ožujka pred Županijskim sudom u Splitu proglašeni krivima za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i smrt dvojice pritvorenih civila srpske nacionalnosti 1992. godine u Vojno - istražnom centru (VIC) Lora u Splitu.
U ponovljenom postupku pred splitskim sudom, nakon što je Vrhovni sud ukinuo oslobađajuću presudu iz 2002. godine, zapovjednik VIC-a Lora Tomislav Duić osuđen je na osam godina zatvora, kao i njegov zamjenik Tonći Vrkić. Pripadnik Interventnog voda 72. bojne Vojne policije Davor Banić osuđen je na sedam godina, a njegovi kolege iz postrojbe Miljenko Bajić i Josip Bikić na po šest godina. Stražari u zatvoru Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić također su osuđeni na po šest godina zatvora.
U izrečene kazne uračunava im se vrijeme provedeno u pritvoru koji je četvorici koji su u pritvoru produljen po službenoj dužnosti.
Za Duićem, Bajićem, Bikićem i Bungurom, koji su u bijegu od rujna prošle godine, kada im je Vrhovni sud odredio pritvor, i dalje je na snazi tjeralica.
U tijeku je i drugi postupak koji se protiv petorice od njih vodi zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ratnog zločina nad ratnim zarobljenicima, kršenje međunarodnog ratnog prava i postupanje suprotno Ženevskoj konvenciji, također 1992. u Vojno - istražnom centru Lora. Za to su kazneno djelo osumnjičeni Duić, Vrkić, Bungur, Gudić i Botić.
Zamjenik splitske županijske državne odvjetnice Michelle Squiccimarro početkom ožujka, neposredno nakon završetka suđenja, na Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu nazočio je ispitivanju svjedoka u tzv. "drugom slučaju Lora". Riječ je o nekadašnjim ratnim zarobljenicima koji su s ratišta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini dovedeni u Loru, a svjedočili su i u postupku za ratni zločin protiv civila.
Zapisnici s tog ispitivanja još nisu dostavljeni u Istražni centar Županijskom suda u Splitu, doznaje se od istražnog suca Nevena Cambija koji vodi taj postupak.
Budući da se sve to obavlja diplomatskim putem preko ministarstva vanjskih poslova i pravosuđa, uobičajeno je da to potraje i do šest mjeseci, rekao je Cambi.
U istom bi postupku, na jednaki način, trebali biti ispitani i svjedoci iz Bosne i Hercegovine, rekao je, no, premda je zamolba diplomatskim putem upućena još u siječnju ove godine, odgovor o zakazivanju ispitivanja još nije stigao.
Tužiteljstvo očekuje da će, nakon što ispita sve svjedoke, imati dovoljno elemenata za podizanje još jedne optužnice.