Zbog daljnje opasnosti od izbijanja rupa u nasipu županijski Krizni stožer u stalnom je kontaktu sa svim odgovornim djelatnicima u obrani od poplave, a na terenu su službe koje nadziru stanje na slivnom području Baranje.
Sinoć i jutros do 3,30 sati angažirano je otprilike 400 osoba koje su, uz nepovoljne vremenske uvjete, kišu i razmočeni teren, obavile važan posao, kazao je župan Bubalo na sastanku županijskog Kriznog stožera.
Direktor Hidroinga Zdenko Tadić, na zahtjev predsjednika Kriznog stožera predstavio je simulaciju eventualne ugroženosti područja Baranje, prije svega Bilja i Kopačeva, te je dogovoren plan evakuacije u slučaju potrebe.
Naglašena je važnost koordinacije svih odgovornih na terenu, posebno preko Državnog centra 112 u slučaju potrebe angažiranja strojeva, kamiona, rasvjete i slično.
Na sastanku Kriznog stožera posebno je upozoreno da informacije medijima mogu ići isključivo preko predsjednika Kriznog stožera Krešimira Bubala i rukovoditelja Obrane od poplave za područje slivnog područja Drave i Dunava, Zorana Đurokovića, da se ne bi izazvala panika kod stanovništva.
Zoran Đuroković je upozorio da u idućih sedam do deset dana stanje na terenu mora biti stalno pod nadzorom jer se teško može predvidjeti gdje može doći do problema na nasipu, koji se u Baranji brani u dužini od sto kilometra.
Predsjednik osječko-baranjskoga Kriznog stožera Bubalo posebno je upozorio na nužnost da sve jedinice lokalne samouprave angažiraju jedinice civilne zaštite, s procjenom potreba njihove angažiranosti na terenu.
Župan Bubalo, kao predsjednik Kriznog stožera proglasio je jučer u 15,30 sati izvanredno stanje obrane od poplava na branjenom području, slivno područje Baranja, na prijedlog rukovoditelja obrane od poplava za vodno područje sliva Drave i Dunava.
Ta je odluka donesena zbog probijanja dijela nasipa, odnosno zbog pojave procjednih voda u nožici nasipa s ispiranjem čestica iz tijela nasipa te mogućnosti narušavanja stabilnosti nasipa Drava-Dunav na 15. kilometru u općini Bilje.