Više od tisuću studenata sudjelovalo je u prosvjedu u Parizu kako bi se nastavio pritisak na vladu, dok se parlament priprema otvoriti raspravu o novom zakonu koji bi zamijenio CPE - kontroverzni zakon kojeg je u ponedjeljak nakon vala prosvjeda poništio francuski predsjednik Jacques Chirac.
Prosvjedi su održani i u Rennesu, gdje se okupilo oko 800 studenata, te u Strasbourgu, gdje je bilo oko 700 prosvjednika. U Toulouseu su prosvjednici nakratko blokirali autobusni promet, a nastava na većini francuskih sveučilišta bila je poremećena, prenosi agencija dpa.
Studenti, srednjoškolci i sindikati proteklih su tjedana prosvjedovali protiv zakona u kojem je najspornija odredba bila ona koja je vlasniku poduzeća omogućavala da mladog zaposlenika otpusti u roku od dvije godine bez obrazloženja.
Nakon tromjesečne krize, predsjednik Chirac je u ponedjeljak objavio da će CPE zamijeniti novim zakonom koji će poticati zapošljavanje mladih slabijeg imovnog stanja, koji će se u utorak podastrijeti zastupnicima u parlamentu.
"Pozivamo da se pritisak vrši sve dok parlament ne izglasa povlačenje CPE-a, uključujući blokadu sveučilišta bude li potrebno", rekao je čelnik studentskog sindikata Unef Bruno Julliard, javio je Reuters.
Nove mjere, koje bi trebale biti izglasane do kraja tjedna, uključivat će financijsku potporu poslodavcima koji zaposle mlade u dobi od 16 do 25 godina u određenim siromašnim područjima ili koji nemaju određene kvalifikacije.
Protivnici CPE-a napominju međutim da je bitka daleko od završetka. Čelnik sindikata CGT Bernard Thibault spornim smatra i Ugovor o novom zaposlenju (CNE), koji kao i CPE dopušta poslodavcima da radnika bez obrazloženja otpuste tijekom prve dvije godine rada. CNE se odnosi na male tvrtke, s najviše 20 zaposlenika, kojih je u Francuskoj 96 posto, dok je CPE namijenjen mladima do 26 godina. CNE se primjenjuje od kolovoza 2005. godine.