FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Francuski studenti slave povlačenje CPE-a

Autor: ;ztre;
PARIZ, 11. travnja 2006. (Hina/Reuters) - Francuski studenti isindikati pripremaju u utorak u Parizu i drugim gradovima pobjedničkeskupove kojim će obilježiti rušenje omraženog zakona o zapošljavanjumladih, a političari i analitičari podijeljeni su oko toga jesu li sazakonom propale i sve nade u reformu tržišta rada.
PARIZ, 11. travnja 2006. (Hina/Reuters) - Francuski studenti i sindikati pripremaju u utorak u Parizu i drugim gradovima pobjedničke skupove kojim će obilježiti rušenje omraženog zakona o zapošljavanju mladih, a političari i analitičari podijeljeni su oko toga jesu li sa zakonom propale i sve nade u reformu tržišta rada.

Protivnici Ugovora o prvom zaposlenju (CPE), koji su na pet dosadašnjih prosvjeda mobilizirali milijune ljudi diljem zemlje, obećavaju da će pritisak na vladu vršiti sve dok nove mjere ne zamijene sporni zakon koji je predviđao lako otpuštanje mladih.

Francuski predsjednik Jacques Chirac odlučio je u ponedjeljak da CPE treba zamijeniti mjerama koje će mladima pomoći da pronađu posao.

Prosvjedi su najavljeni za rano poslijepodne u Parizu i još nekoliko gradova, uoči parlamentarne rasprave o novim mjerama zakazane za večer.

"Pozivamo da se pritisak vrši sve dok parlament ne izglasa povlačenje CPE-a, uključujući blokadu sveučilišta bude li potrebno", rekao je čelnik studentskog sindikata Unef Bruno Julliard.

Nove mjere, koje bi trebale biti izglasane do kraja tjedna, uključivat će financijsku potporu poslodavcima koji zaposle mlade u dobi od 16 do 25 godina u određenim siromašnim područjima ili koji nemaju određene kvalifikacije.

Manji incidenti zabilježeni su tijekom jutra u Toulouseu i Rouenu, no sindikati nisu pozvali na nove štrajkove, a neka sveučilišta, među kojima i prosvjedno središte u Rennesu, glasovala su za nastavak nastave.

Protivnici CPE-a napominju međutim da je bitka daleko od završetka.

Čelnik sindikata CGT Bernard Thibault spornim smatra i Ugovor o novom zaposlenju (CNE), koji kao i CPE dopušta poslodavcima da radnika bez obrazloženja otpuste tijekom prve dvije godine rada. CNE se odnosi na male tvrtke, s najviše 20 zaposlenika, kojih je u Francuskoj 96 posto, dok je CPE namijenjen mladima do 26 godina. CNE se primjenjuje od kolovoza 2005. godine.

Ministar unutarnjih poslova Nicolas Sarkozy, čija je pozicija znatno ojačala porazom premijera Dominiquea de Villepinea, koji je najglasnije zagovarao zakon, smatra da vladin neuspjeh oko CPE-a ne znači da vlada ne može provesti potrebne ali nepopularne mjere.

"Ne mislim da Francuzi odbijaju reforme", rekao je Sarkozy za radio Europa 1. "Francuzi prihvaćaju promjene, ali uvijek žele biti sigurni da su pravedne. Ove su prijedloge smatrali nepravednim", rekao je.

Poslovni dnevnik La Tribune upozorava ipak da CPE i premijerov obraz nisu jedine žrtve nereda.

"Nažalost, s njima je pokopana i nada u reforme", ocjenjuje list. "Nikakve važne reforme ne mogu se provoditi kada nas samo 12 mjeseci dijeli od predsjedničkih izbora 2007. A ništa ne govori da će nakon toga biti lakše", piše La Tribune.

Poslovni dnevnik Les Echos pak dodaje: "Političari više nemaju prostora za pogreške. Nakon tolikih neuspješnih godina u zapošljavanju, nisu daleko od potpunog gubitka kredibiliteta".

(Hina) xzt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙