FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Opći izbori u BiH bit će održani 1. listopada

Autor: ;rmav;
SARAJEVO, 11. travnja (Hina) - Ovogodišnji opći izbori u Bosni iHercegovini biti će održani 1. listopada i taj datum neće se mijenjatibez obzira na aktualni proces ustavnih promjena, izjavio je u utorak uSarajevu predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH BrankoPetrić.
SARAJEVO, 11. travnja (Hina) - Ovogodišnji opći izbori u Bosni i Hercegovini biti će održani 1. listopada i taj datum neće se mijenjati bez obzira na aktualni proces ustavnih promjena, izjavio je u utorak u Sarajevu predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH Branko Petrić.

"Izbora će biti kako je i planirano, a prema sadašnjem Izbornom zakonu datum za to je 1. listopada", kazao je Petrić na konferenciji za novinstvo sazvanoj povodom stupanja na snagu izmjena Izbornog zakona BiH, vezanih uglavnom uz način registracije birača te vođenje i financiranje izborne kampanje.

Prema ovim izmjenama, zakon obvezuje izborno povjerenstvo raspisati izbore najkasnije 150 dana prije njihova održavanja, a u ovom slučaju to se mora dogoditi 4. svibnja.

Petrić je ustvrdio kako će se pridržavati tog roka, jer je izborno povjerenstvo obavilo sve tehničke pripreme, a osigurana su i sredstva za financiranje izbora, koji bi trebali stajati do 4,5 milijuna eura.

"Ako do tada bude ustavnih promjena, biti će i izmjena Izbornog zakona, no sve to odgovornost je Parlamenta", istaknuo je Petrić.

Moguće izmjene Ustava BiH podrazumijevale bi i izmjenu načina izbora državnog vrha, kao i oba doma Parlamenta BiH, što bi se moralo regulirati Izbornim zakonom.

Promjene Izbornog zakona BiH, koje su na snagu stupile u utorak, kao najvažniju novinu uvele su tzv. pasivnu registraciju birača.

To znači kako će svaki punoljetni građanin BiH koji dobije osobnu iskaznicu izdanu u okviru integriranog programa izrade osobnih dokumenata (CIPS) ubuduće biti automatski uvrštavan i na birački popis.

Potencijalni birači do sada su se morali osobno prijavljivati kako bi se registrirali za glasovanje, a takav mehanizam nametnut je nakon rata zbog kaotičnog stanja u matičnim knjigama te velikog broja izbjeglih i prognanih koji su živjeli u jednoj općini, a željeli glasovati u drugoj.

Nov način registracije birača izazvao je podozrenje nekih političkih stranaka koje su strahovale kako će se time priznati rezultati etničkog čišćenja.

Članica izbornog povjerenstva BiH Lidija Korać odbacila je, međutim, takvu mogućnost ustvrdivši kako prognanicima nitko neće oduzeti pravo glasovanja u općini u kojoj su živjeli prije rata osim ukoliko se sami ne odluče odreći se prognaničkog statusa.

Ona je pojasnila kako će se status prognanika i dalje priznavati na temelju važeće evidencije Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

(Hina) xrm ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙