"Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje zabilježilo je da Hrvatska nastavlja ispunjavati političke kriterije, ali potrebni su daljnji trajni napori u važnim područjima poput reforme pravosudnog sustava, reforme javne administracije, borbe protiv korupcije i mjera za osiguranje slobode medija", stoji u zajedničkoj izjavi za novinare objavljenoj u ponedjeljak navečer.
Hrvatska ministrica vanjskih poslova Kolinda Grabar-Kitarović istaknula je na konferenciji za novinare da je Zagreb spreman ispuniti sve svoje obveze koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i iz Pristupnog partnerstva.
"Hrvatska je uvjerena da se može uhvatiti u koštac s tim izazovima i da može provesti svoje obveze iz SSP-a i Pristupnog partnerstva. Spremni smo uložiti maksimalne napore na reformama i na uklanjanju identificiranih nedostataka te ćemo posvetiti najveću pozornost reformi pravosudnog sustava, borbi protiv korupcije i jamčenju medijskih sloboda", izjavila je Grabar-Kitarović nakon završetka drugog sastanka Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje.
U izjavi se kaže da je "EU zabilježio da se Hrvatska ne pridržava svojih obveza iz članka 60 SSP-a", koji regulira prodaju nekretnina građanima zemalja članica EU-a.
Prema toj odredbi SSP-a, Hrvatska bi nakon isteka četvorogodišnjeg prijelaznog razdoblja, koje istječe 1. veljače 2009. godine, trebala izjednačiti prava svojih državljana i državljana EU-a na stjecanje nekretnina.
"EU je pozvala Hrvatsku da ispravno provede te odredbe na nediskriminatornoj osnovi i da otkloni zaostatak neriješenih zahtjeva građana EU-a ubrzanjem postupka za sve", kaže se u izjavi i dodaje da je "Hrvatska naglasila da provodi striktno i nediskriminatorno relevatne zakone i postupke u skladu s obvezama iz članka 60 SSP-a", stoji u izjavi.
Na pitanje da pojasni neslaganje oko tumačenja odredbe o prodaji nekretnina državljanima EU-a, ministrica Grabar-Kitarović je rekla da "Hrvatska ne diskriminira i neće diskriminirati europske državljane i da postupa u skladu s načelom reciprociteta, ali naši administrativni kapaciteti nisu zadovoljavajući i stoga smo krenuli u pojednostavljenje postupka" u rješavanju pojedinačnih zahtjeva. Direktor za zemlje kandidatkinje u Općoj upravi Europske komisije za proširenje Pierre Mirel rekao je da "imamo razloga vjerovati da Hrvatska ne poštuje do kraja načelo reciprociteta".
Od Hrvatske je zatraženo da "bez odgode" donose programe restrukturiranja za čelični i brodograđevni sektor. "EU je podsjetila da bez takvih programa, državne potpore dane tim sektorima nisu zakonite" nakon stupanja na snagu Privremenog sporazuma.
"Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje potvrdilo je da je Hrvatska općenito ispunila svoje obveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", kaže se u izjavi.
Vijeće je "zabilježilo da Hrvatska ima funkcionirajuće tržišno gospodarstvo i potaknulo je da nastavi s napretkom učinjenim u ekonomskim kriterijima. Vijeće SSP-a također je potaknulo Hrvatsku da znatno ubrza restrukturiranje i privatizaciju poduzeća u portfelju Privatizacijskog fonda kao i velikih poduzeća u vlasništvu države. Daljnji napori kako bi se osiguralo regulatorno okruženje bez korupcije i bitno modernizirao sustav zemljišnih knjiga od ključne su važnosti za privlačenje veće razine izravnih stranih investicija", stoji u zajedničkoj izjavi.
Vijeće SSP-a također je pozdravilo "pozitivnu ulogu Hrvatske" u regionalnoj suradnji te "njezinu aktivnu ulogu u transformiranju mreže bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini u jednu regionalnu zonu slobodne trgovine, na temelju CEFTA-e".
Austrijska ministrica vanjskih poslova Ursula Plassnik rekla je na konferenciji za novinare da je "Hrvatska uzor mnogima u regiji" te da će njezin napredak na putu prema EU-u ovisiti o individualnim postignućima u ispunjavanju kriterija". Ona je također pohvalila članove hrvatskog pregovaračkog tima za "dobru pripremljenost".