Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,2 posto, na 6.039 bodova. Frankfurtski DAX indeks dobio je na vrijednosti 0,1 posto, dosegnuvši 5.959 bodova.
Na europskom tržištu većim dobitcima može se pohvaliti talijanska burza. Milanska burza naime ostvarila je porast cijena dionica od 0,4 posto. Razlog tomu su opći izbori u toj zemlji, koji se održavaju drugi i posljednji dan, a mogli bi rezultirati završetkom petogodišnje vladavine premijera Silvija Berlusconija te vratiti lijevi centar ponovno na vlast.
Jačanju dionica pomogle su i vijesti o preuzimanjima tvrtki te nove špekulacije. Pritom su one britanskog diva na području cateringa Compassa ojačale četiri posto nakon što je pristao prodati svoje poslovanje s koncesijama u turizmu.
Na strani dobitnika još se našao i naftni sektor, pri čemu su dionice British Petroleuma i Royal Dutch Shella poskupjele 1,1 posto, uslijed kretanja cijena nafte oko 68 dolara po barelu na njujorškom tržištu.
Nasuprot njima, najveća gubitnica bila je dionica tvrtke Serono, čija je cijena potonula za 11 posto nakon što je ta švicarska biotehnološka tvrtka obustavila potragu za kupcem i umjesto toga krenula u potragu za akvizicijom.
Među europskim burzama značajnijim gubitcima bila je pogođena Pariška burza, s padom cijena dionica od 0,3 posto, za što je većina trgovaca isključila utjecaj odluke francuske vlade da povuče planirani ugovor za zapošljavanje mladih koji je izazvao višetjedne prosvjede i političku krizu.
"Mnogo tržišnih sudionika drži da je to bila vrlo specifična mjera koja se ne tiče velikog broja francuskih kompanija. Njezino uklanjanje ne podrazumijeva da više neće biti nastojanja na reformi tržišta rada u Francuskoj", kazao je jedan pariški trgovac dionicama.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,6 posto, na 17.456 bodova.