U petak, 7. travnja, na tom je labudu Centar za peradarstvo utvrdio nazočnost virusa H5, a u ponedjeljak je utvrdio i podtip N1, odnosno da je labud bio zaražen smrtonosnim virusom H5N1, rekao je Hini glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Mladen Pavić.
Rekao je da nema potrebe poduzimati neke dodatne mjere, od već poduzetih. Na snazi je mjera obveznog držanja peradi u zatvorenim prostorima, rekao je Pavić te istaknuo kako je važno "pridržavati se (te mjere) u tom razdoblju kada su migracije ptica najintenzivnije".
Podsjetio je da su ekipe veterinarskih inspektora obavile pregled terena te konstatirale da u krugu od tri kilometra nema domaće peradi ni drugih vrsta ptica. U krugu od 10 kilometara od mjesta gdje je pronađen uginuli labud nalazi se jedna velika peradarska farma, na kojoj su naređene i poduzete pojedinačne bio-sigurnosne mjere.
Stručnom opservacijom terena utvrđeno je da zasad nema nikakvih rizika od širenja bolesti, a ekipe veterinara i veterinarskih inspektora budno će pratiti stanje na području od tri do deset kilometara, rekao je Pavić.