Zabrana ulaska uvedena je za Lukašenka i 30 članova bjeloruskog vodstva nakon predsjedničkih izbora održanih prošloga mjeseca u Bjelorusiji, koji, prema ocjenama neovisnih promatrača, nisu bili ni slobodni ni pošteni.
Ministri vanjskih poslova EU-a u ponedjeljak na dnevnom redu imaju i pitanje nastavka pomoći palestinskim vlastima, stanje u Ukrajini i Iranu. Na rubu sastanka kasno popodne sastat će se Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje između Hrvatske i EU-a, na kojem će se razmotriti napredak Zagreba u pripremama za članstvo, čiji je važan dio i provedba odredbi iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Šefovi diplomacija trebali bi ukinuti pomoć palestinskim vlastima, nakon što je Hamas, koji se nalazi na EU-ovom popisu terorističkih organizacija, formirao vladu. EU, koja godišnje Palestincima daje 500 milijuna eura pomoći, traži od Hamasa da prizna pravo Izraelu na postojanje i da se odrekne nasilja, ali za sada nema naznaka da će to biti i učinjeno.
Dođe li do ukidanja pomoći, to će se odnositi samo na izravne uplate palestinskim vlastima, dok će se humanitarna pomoć, koja ide preko nevladinih organizacija i agencija UN-a, nastaviti.
Ministri bi trebali usvojiti i zaključke u kojima će još jedanput pozvati Iran da surađuje s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju. Očekuje se također i rasprava o mogućim sankcijama protiv Irana ako i dalje ne bude surađivao u vezi sa svojim nuklearnim programom.