FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mladi u lokalnoj vlasti u Hrvatskoj participiraju ispodprosječno

Autor: ;dmak;
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - Udruga za građansko obrazovanje idruštveni razvoj predstavila je danas u Centru za ljudska pravaistraživanje "Mladi u lokalnoj vlasti u Hrvatskoj" koje je pokazaloda je participacija mladih u vlasti na lokalnoj i regionalnoj raziniispodprosječna, odnosno četiri puta manja od zastupljenosti u biračkomtijelu.
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - Udruga za građansko obrazovanje i društveni razvoj predstavila je danas u Centru za ljudska prava istraživanje "Mladi u lokalnoj vlasti u Hrvatskoj" koje je pokazalo da je participacija mladih u vlasti na lokalnoj i regionalnoj razini ispodprosječna, odnosno četiri puta manja od zastupljenosti u biračkom tijelu.

Istraživanje je pokazalo kako je u svim tijelima lokalne vlasti u Hrvatskoj mladih ukupno 260 ili 6,3 posto, te da su znatno prisutniji u predstavničkoj nego izvršnoj vlasti. Od svih mladih dužnosnika, njih 84,6 posto je u predstavničkoj, a 15,4 u izvršnoj vlasti, priopćeno je iz Udruge.

Među mladim dužnosnicima izrazito prevladavaju oni koji su se približili 30. godini života, što je jasan pokazatelj kako i političke stranke i birači preferiraju mlade koji su dovoljno socijalno zreli. Zastupljenost žena među mladim dužnosnicima (27,3 posto) veća je od udjela žena među svim dužnosnicima.

U pogledu obrazovanja, istraživanje je pokazalo kako među 260 mladih dužnosnika nema niti jednog magistra ili doktora znanosti. Nešto manje od polovice ima više ili visoko obrazovanje, dok je najbrojnija skupina onih sa završenom srednjom četvorogodišnjom školom.

Istraživanje je provedeno u 123 grada i 21 županiji u RH, a njime su obuhvaćene osobe od 18 d 29 godina života, sukladno Nacionalnom programu djelovanja za mlade.

Pripremu i analizu istraživanja napravila je dr. Vlasta Ilišin sa zagrebačkog Instituta za društvena istraživanja koja je istaknula da "analiza participacije mladih u nacionalnim i lokalnim tijelima nedvojbeno je pokazala kako je ona ispodprosječna, pa se stoga mladi ne mogu promatrati kao respektabilna politička grupacija. Većina stranaka nije osobito senzibilizirana u pogledu problema nedovoljne političke participacije mladih, drži IIišin i dodaje da su za sustavno podmlađivanje interne stranačke kvote za to najučinkovitiji i najprihvatljiviji mehanizam. Za ostvarenje dobrobiti mlađe generacije nužno je da ih u tijelima odlučivanja budem barem približno petina, koliko ih je u biračkom tijelu, naglasila je Ilišin.

Istraživanje i objavu publikacije omogućio je Međunarodni centar Olof Palme.

(Hina) pp/xdm yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙