Mobitel je, pokazuje istraživanje provedeno na 1000 kućanstva, prisutan u 85 posto kućanstava, a fiksni telefon 87 posto kućanstava, a fiksni ili mobilni telefon njih 98 posto.
Koliko su mobiteli i telefoni dominantni po prisutnosti u hrvatskim kućanstvima, pokazuje podatak da računalo (PC ili prijenosno), kao sljedeći uređaj iz skupine informacijsko-telekomunikacijskih proizvoda, ima 48 posto kućanstava, PC 46 posto, priključak na internet 35 posto, a pisač 27 posto kućanstava.
Najviše mobitela po kućanstvu, 2,6 imaju kućanstva Istre, Primorja i Gorskog Kotara, a najmanje-2,2, kućanstva iz Like, Korduna i Banovine.
Prema rezultatima istraživanja, za razliku od prvog mobilnog telefona koji su ispitanici koristili većinom u poslovne svrhe i kao statusni simbol, danas mobitele koriste već djeca u dobi od 7 do 8 godina. Najviše se razgovara s članovima obitelji, slijede prijatelji, a poslovni partneri su na trećem mjestu.
Nešto više od petine (21 posto) hrvatskih korisnika mobitela su pretplatnici mobilnih operatora, a 79 posto koristi pre-paid bonove.
Na pitanje kakav bi im bio život bez mobitela, 34 posto ispitanika procjenjuje da bi bio puno kompliciraniji, a 20 posto slaže se da im je nezamislivo funkcioniranje bez mobitela. Za 17 posto njih, život bez mobitela bio bi puno jednostavniji, 12 posto smatra da bi se u tom slučaju više družili s ljudima, a malih 3 posto smatra da se ništa ne bi promijenilo.
Tijekom vožnje, 37 posto ispitanika ne javlja se na mobitel, 24 posto krši zakon jer se javljaju i razgovaraju držeći mobitel u ruci, 9 posto koristi handsfree, a 3 posto bluetooth slušalicu.
Prije spavanja, dvije trećine korisnika ostavlja mobitel uključen, trećina ih mobitel koristi kao budilicu, a četvrtina isključi mobitel, pokazuju istraživanja Gfk-a.