FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ministrica Lovrin: Reforma pravosuđa jedan od glavnih kriterija za članstvo u EU

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 6. travnja 2006. (Hina) - Reforma pravosuđa jedan je odglavnih kriterija za članstvo u Europskoj uniji i svjesna golemogposla u tome području Hrvatska je pokrenula niz projekata kako bisvoje zakondavstvo uskladila s europskom pravnom stečevinom, kazala je u četvrtak u Zagrebu ministrica pravosuđa Ana Lovrin na radnojskupini o tom pitanju u okviru Drugog Crans Montana Foruma što seodržava u Zagrebu.
ZAGREB, 6. travnja 2006. (Hina) - Reforma pravosuđa jedan je od glavnih kriterija za članstvo u Europskoj uniji i svjesna golemog posla u tome području Hrvatska je pokrenula niz projekata kako bi svoje zakondavstvo uskladila s europskom pravnom stečevinom, kazala je u četvrtak u Zagrebu ministrica pravosuđa Ana Lovrin na radnoj skupini o tom pitanju u okviru Drugog Crans Montana Foruma što se održava u Zagrebu.

Ministrica je u predstavila zakonske reforme u pravosuđu (ubrzanje stečajnog postupka, prilagodba obveznog prava propisima EU, projekt regulatorne reforme, rješavanje ovrha, antikorupcijska politika) a najviše je prostora posvetila reformi zemljišno-knjižnog prava.

"Do 31. prosinca 2006. imamo ambiciozan plan riješiti sve zaostatke u zemljišno-knjižnim predmetima" i provesti potpunu digitalizaciju zemljišnih knjiga, naglasila je Lovrin.

Razlozi nesređenosti proizlaze s jedne strane iz naslijeđa bivše države koja se temeljila na društvenom vlasništu, a s druge na previsokim porezima na nekretnine što je destimuliralo prijavljivanje vlasništva, podsjetila je Lovrin i kazala "Bit ću sretan čovjek onoga trenutka" kada više ne bude postojalo izvanknjižno vlasništvo.

Reformu pravosuđa europski stručnjaci redovito ističu ključnom za prilagodbu Hrvatske europskom pravnom sustavu, a u hrvatskoj javnosti je negativno odjeknula odluka Europske komisije krajem veljače da screening za poglavlje pravosuđa i ljudskih prava odgodi za jesen kako bi se Hrvatskoj dalo vremena da popravi stanje u tom području. Posebno se inzistira na provedbi antikorupcijske politike.

Organizacija Transparency International svrstala je Hrvatsku na 70. mjesto po korupciji među 159 zemalja u svome izvješću za 2005. godinu, a podatak je za Hrvatsku tim nepovoljniji jer je pala za nekoliko mjesta u odnosu na prethodnu godinu.

Na pitanje o antikorupcijskom zakonu Lovrin je naglasila da je korupcija svakako raširena ali ne u tolikoj mjeri koliko je snažna percepcija o njoj naglasivši da vlada radi na jačanju pozicije državnog odvjetništva i pozicije USKOK-a kao agencije za borbu protiv organiziranog kriminala.

Upravo tome području bit će posvećena poslijepodnevna plenarna sjednica naslovljena "Borba protiv organiziranog kriminala i korupcije", podsjetila je Lovrin.

Član uprave hrvatske financijske agencije (FINA) Tomislav Vintar predstavio je rezultate hrvatskog servisa Hitro.hr koji omogućuje ubrzan i pojednostavljen osnutak trgovačkog društva ili poduzeća te olakšava i ubrzava komunikaciju građanstva i businessa s vladom.

"Rezultati su impresivni" i dosad je 360 tvrtki osnovano tim putem a ankete su pokazale da su korisnici visokim ocjenama vrednovali servis, rekao je Vintar o projektu koji također uklanja zapreke za poslovanje stranaca u Hrvatskoj.

(Hina) xrtom ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙