Sunitski muslimani koji su u Iraku dominirali tijekom Sadamove vladavine, optužuju sadašnje ministarstvo policije da kontrolira tzv. eskadrone smrti koji progone sunite i, kako je rekao bivši diktator na nastavku rasprave u njegovu suđenju, "ubijaju tisuće na ulicama i muče ih".
Sadam Huseim, kojem za zločine za koje mu se sudi prijeti smrtna kazna vješanjem, ostao je borben i u srijedu, samo dan nakon što je sud objavio podizanje nove optužnice za genocid nad Kurdima potkraj 1980-tih godina.
Kad je sudac prekinuo tirade Sadama Huseina protiv šijitskog ministra, on je odgovorio: "Ako se vi i plašite ministra policije, on nije u stanju zaplašiti ni mog psa".
Sud je objavio da će se rasprava nastaviti u četvrtak. Visoki kazneni sud također je priopćio kako je odustao od tužbe protiv libanonske braniteljice.
Priopćenje je objavljeno nakon rasprave održane u srijedu, na kojoj je bivši predsjednik bio podvrgnut protuispitivanju o odgovornosti za pokolj šijitskih seljaka, nakon napada na konvoj u Dujailu, sjeverno od Bagdada, 1982.
Husein je izrazio sumnju u valjanost dokaza u svezi s pokoljem 148 šijita iz Dujaila i rekao da je samo primjenjivao zakon kada je potvrdio smrtnu kaznu za ljude koje je njegov režim držao odgovornima za neuspjeli atentat na njega.
Na pitanje zašto je naredio pogubljenje osoba mlađih od 20 godina, bivši predsjednik je odbacio osobne isprave koje mu je podastro glavni tužitelj Jaafar al-Moussaoui, potkrepljujući navode iz optužnice.
Husein je rekao da ne treba zaboraviti okolnosti u kojima je izveden atentat na njegov konvoj: "U Dujailu se dogodio napad na državnog poglavara koji je organizirala zabranjena stranka (Dawa) novcem iz inozemstva. Bili smo u ratu s Iranom, ne zaboravite to", dodao je.
Pošto je predsjednik suda, Kurd Rauf Rachid Abdel Rahmane, istjerao iz sudnice libanonsku odvjetnicu Bochru Halil zbog "ometanja sudbene rasprave", naložio je tužbu protiv nje, od koje je zatim odustao na zahtjev obrane.
Braniteljica koja bi na temelju članka 159 Zakona o kaznenom postupku mogla dobiti zatvorsku kaznu do pet godina, dobila je odobrenje da se pridruži svojim kolegama, uz "uvjet da poštuje Sud", rekao je sudac Abdel Rahmane.
Prije završetka rasprave riječ su dobili odvjetnici.
Odvjetnica Sadama Huseina Me Halil al-Dulaimi odbacila je tvrdnje glavnog tužitelja Jaafara Moussaouija da su u Dujailu bile pogubljene osobe mlađe od 20 godina.
Prethodno je svrgnuti predsjednik predložio da se osnuje povjerenstvo koje bi činili kineski, njemački, francuski i egipatski stručnjaci koji će ekshumirati trupla i utvrditi njihovu dob u trenutku smrti.
"Da bi se utvrdila istina, potrebna je neutralna strana", rekao je, ali je sudac Abdel Rahmane napomenuo da to nije moguće jer se ne zna gdje su žrtve pokopane.
Prema različitim procjenama, više od sto tisuća ljudi ubijeno je, a više od tri tisuće sela uništeno je u krvavom pohodu pod nazivom Anfal za koji su optuženi bivši irački predsjednik i njegovi suradnici i koja je dovela do masovnog iseljavanja kurdskog stanovništva.