FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljen program "Mreža hrvatskih znanstvenika"

Autor: ;ipet;
ZAGREB, 5. travnja 2006. (Hina) - Program "Mreža hrvatskihznanstvenika", predstavljen danas u Nacionalnoj i sveučilišnojknjižnici (NSK), povezuje hrvatske znanstvenike i akademsku zajednicuu domovini i izvan nje u jedinstvenu mrežu i okvir je za njihovusuradnju te poticaj povratku znanstvenika iz inozemstva u Hrvatsku.
ZAGREB, 5. travnja 2006. (Hina) - Program "Mreža hrvatskih znanstvenika", predstavljen danas u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK), povezuje hrvatske znanstvenike i akademsku zajednicu u domovini i izvan nje u jedinstvenu mrežu i okvir je za njihovu suradnju te poticaj povratku znanstvenika iz inozemstva u Hrvatsku.

Riječ je o programu koji je zajednički nazivnik za nekoliko inicijativa i projekata Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Nacionalne zaklade za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj Republike Hrvatske i Svjetske banke.

Predstavljen je i projekt "Hrvatski znanstveni portal" koji objedinjuje mrežne sadržaje i servise namijenjene cjelokupnoj znanstvenoj i akademskoj zajednici, kojim je pak "zaokružen" cijeli program. Projekt su predstavili Jadranka Stojanovski, voditeljica knjižnice Instituta Ruđera Boškovića i Goran Škvarč, voditelj posebnih programa CARNet-a.

U tomu su projektu pak objedinjene četiri inicijative i projekta - Hrvatska znanstvena bibliografija - CROSBI, interaktivno sučelje "Tko je tko u hrvatskoj znanosti", portal hrvatskih časopisa HRČAK te inicijativa "Promicanje otvorenoga pristupa u RH".

Primjerice, CROSBI - projekt informacijske tehnologije MZOŠ-a od 1997. kada je pokrenut do danas okupio je podatke o približno 144.000 radova hrvatskih znanstvenika objavljenih u domaćim i inozemnim publikacijama. Da se radi o važnom programu svojom su nazočnošću posvjedočili brojni znanstvenici i članovi akademske zajednice, a to su istaknuli i predstavnici mjerodavnoga Ministarstva s ministrom znanosti, obrazovanja i športa Draganom Primorcem na čelu.

Primorac je govorio o ključnim problemima i vizijama razvoja znanosti u Hrvatskoj koje je sažeo u pet bitnih zadaća.

Istaknuo je da su to - okrupnjavanje znanstvenih programa i suradnja znanstvenika, uspostava modela nagrađivanja izvrsnosti, primjereni sustav recenziranja, cjelovit informatički sustav te javna objava ključnih rezultata znanstvenih istraživanja.

Ministar se osvrnuo i na pitanja tehnologijskoga razvoja podsjetivši da je prije nešto više od mjesec dana Institut za tehnologijsku politiku i razvoj (ITP) preimenovan u Hrvatski institut za tehnologiju - HIT koji će, najavio, surađivati s Europskim institutom za tehnologiju (ETI).

Sva ta nastojanja jamstvo su da ćemo ostvariti svoj cilj da Hrvatska bude, kad je riječ o znanosti i obrazovanju, najkonkurentnija zemlja u ovome dijelu Europe, napomenuo je ministar.

Govoreći pak o projektima "Priljev mozgova" i "Povratak" Nacionalne zaklade za znanosti i tehnologijski razvoj RH predsjednik Upravnoga odbora Pero Lučin rekao je da je Zaklada nedavno objavila natječaj u programu "povratka" koji će biti otvoren do 15. lipnja.

Znanstveni povratnik Mladen Petravić koji od 1. ožujka i službeno radi na Sveučilištu u Rijeci na koje je stigao iz Australije, sažeo je svoje prve dojmove rekavši kako smatra da se u Hrvatskoj može biti uspješan znanstvenik.

(Hina) xipet ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙