Najviše poziva upozoravalo je na slučajeve mobinga od ravnatelja, roditelja i učenika, a manji broj na fizičko zlostavljanje, rekao je predsjednik sindikata Branimir Mihalinec na današnjoj konferenciji za novinare.
Četiri su poziva bila alarmantna, kazao je Mihalinec, jer se radilo o slučajevima otkaza i pokušajima fizičkog napada na nastavnike.
Kada neki član sindikata bude žrtva zlostavljanja, SOS telefon prva mu je pomoć. Na pozive se javlja 10 educiranih volontera koji pomažu razgovorom i savjetom, kazala je stručnjakinja iz Psihološkog centra "Tesa" Goranka Lugomer Armano.
Ocijenila je da veliki broj poziva prvoga dana govori o iščekivanju i potrebi nastavnika za takvom vrstom pomoći. Nastavnički poziv treći je po stresnosti, upozorila je, iza kontrolora leta i kirurga.
Mihalinec kaže da se u školama nalazi i sindikalni obrazac o zlostavljanju nastavnika/zaposlenika koji može ispuniti žrtva i zatražiti pravnu u zaštitu.
Sindikat najavljuje i organiziranje županijskih kriznih timova, koji bi djelovali u školama u kojima se dogodilo nasilje.
Da je to potrebno, kaže Mihalinec, govore slučajevi nastavnika Zdravka Pervana iz Makarske, kojega je učenik u prosincu 2005. ubo nožem, te slučaj nastavnice iz Splita kojoj su učenici nedavno objavili i na ploču zalijepili osmrtnicu.
Oba nastavnika, upozoravaju sindikalci, najvjerojatnije se više neće vratiti u školu.
SOS telefon 01/4817-019 otvoren je svakoga utorka od 14 do 18 sati, a sindikalci najviše poziva očekuju u vrijeme upisa i zaključivanja ocjena, kada je stres najizraženiji.