"Već je prije postojalo mnogo dokaza koji su pokazivali da smanjen unos kalorija produžuje život u nekoliko životinjskih vrsta, no dosad nije bilo dokaza da isto vrijedi i za ljude", rekao je jedan od autora istraživanja Eric Ravussin sa sveučilišta Louisiana. "Ovo je prvi korak u istraživanju utjecaja smanjenog unosa kalorija na ljude."
Ravussin i njegovi kolege uključili su u šestomjesečno istraživanje 48 zdravih muškaraca i žena prekomjerne težine (ali ne i pretilih) koje su podijelili u četiri skupine. Kontrolna skupina dobivala je uobičajnu prehranu. Drugoj skupini unos kalorija smanjen je za 25 posto. Treća skupina dobivala je 12,5 posto manje kalorija od kontrolne i za 12,5 posto joj je vježbom povećana potrošnaj kalorija. Posljednja skupina dobivala je u početku samo 890 kalorija na dan, a zatim joj je unos kalorija povećan kako bi zadržala 15 postotni gubitak težine.
Nakon šest mjeseci pacijenti iz kontrolne skupine izgubili su 1 posto težine, iz druge i treće izgubili su u prosjeku 10 posto težine, dok su pacijenti iz zadnje skupine izgubili gotovo 14 posto težine.
Usto, kod svih pacijenata kojima je smanjen unos kalorija primijećena je niža razina inzulina i niža tjelesna temperatura.
"Tjelesna temperatura i inzulin u krvi markeri su dugog života", rekao je Ravussin. "Dokazano je da ljudi i životinje niže tjelesne temperature žive duže, baš kao i oni s nižom razinom inzulina."
Osim toga, kod pacijenata kojima je smanjen unos kalorija primijećeno je manje oštećenja DNK.
"Prema jednoj od mnogih teorija sa starenjem se povećava broj oštećenja DNK, koje je zapravo uništenje genetskih informacija - kod pušača je, primjerice, primijećeno više oštećenja DNK", rekao je Ravussin. "Znači, smanjen unos kalorija smanjuje oštećenja DNK, a to je posve nova informacija za ljude."