Kuća bračnoga para Walsh, realizirana 2005. u Dolini klokana New South Walesa u Australiji, utemeljena je na Murcuttovoj ideji koja ima korijene u aboridžinskoj kulturi, a prema kojoj je moguće raditi zajedno s krajolikom, a ne protiv njega.
Murcutt vjeruje u jednostavnu arhitekturu, materijale poput stakla, kamena, opeke, betona, valovitog lima, a svoje projekte radi u skladu s promjenama svjetla i kretanjima vjetra (stoga često u njegovim kućama nema klimatizacije).
I sama činjenica da je izloženo 130 nacrta za obiteljsku kuću, a inače bi ih bilo dovoljno pet, govori o Murcuttovoj dubini, pristupu i odgovornosti u arhitekturi, rekao je Tadej Glažar, jedan od urednika u časopisu za arhitekturu "Oris".
Murcutt je svoj projekt obradio do najmanjih detalja, od prvotne situacije na terenu do položaja ormara u spavaćoj sobi, izložio je niz presjeka kojima objekt dobiva trodimenzionalnost te fotografija za širu publiku, one koji se ne bave arhitekturom, dodao je Glažar.
Glenn Murcutt svoj rad objašnjava životnom filozofijom da ne treba samo iskorištavati, nego vraćati, a u arhitekturi to znači vratiti prirodi svjetlo, prostor, smirenost i veselje.
On je dobitnik prestižne arhitektonske nagrade Pritzker. Rođen je u Londonu, a odrastao u Novoj Gvineji gdje je zavolio jednostavnu, primitivnu arhitekturu. Na njegov rad utjecala je još moderna arhitektura Ludwiga Mies van der Rohea te kalifornijska arhitektura Richarda Neutre i Craiga Ellwooda.
U sklopu jednodnevnog gostovanja u Zagrebu, koje je organizirala tvrtka Arhitekst, izdavač "Orisa", Murcutt je održao i predavanje u Kinu Europa.
Izložba "Walsh House" bit će otvorena do 12. travnja.